Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się stosowane, nie tylko ze względu na porządne cechy izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplania , dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową wartością, według której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest sposób aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz formuje się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy przycinać oraz dopasowywać, przez co ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.
Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz parametrami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka używana jest z reguły do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wnętrz. Doskonale nadaje się także do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei pianka zamknięto-komórkowa najkorzystniejsza jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można także zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami
Co więcej piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, np. drewno czy elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem powierzchnia były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona. Tą techniką gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić to właściwie konieczne są sprzyjające warunki, np. temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać ułożona równo.
Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę motywuje różnica właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest mocno plastyczna. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.
Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Dlatego tak często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.
Kupując piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.
Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, więc trzyma się na wielu materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Bardzo istotne jest także to, że po odpowiedniej aplikacji takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.
Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć małą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.