Jak działa rekuperacja i klimatyzacja – które rozwiązanie jest lepsze ?

Brukarz Toruń
9 lutego, 2021
Firma sprzątająca – ceny
11 lutego, 2021

Czyste powietrze w domu czy w pracy, rzutuje nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na naszą wydajność. Najlepsza jakość powietrza I optymalna temperatura, stanowią bazę naszej wygody oraz pozytywnie wpływają na naszą motywację oraz chęć wykonywania zadań. By zapewnić sobie przyjazne warunki zazwyczaj decydujemy się na zakup klimatyzacji. Jako niewątpliwy zwycięzca pośród innych wentylatorów, klimatyzator najlepiej kontroluje temperaturę wewnątrz domu dając nam chłód w czasie lata. Jedynym minusem takiego wynalazku jest to, że klimatyzator chłodzi powietrze, które już jest wewnątrz oraz nie gwarantuje dopływu świeżego powietrza. Z tym problemem doskonale radzi sobie system wentylacji mechanicznej, nazywany rekuperacją. Jak działa rekuperacja i co sprawia, że warto łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, by wypracować jak największy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią?

Nowoczesna klimatyzacja ma za zadanie zachowanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku zwłaszcza latem, gdy zmagamy się z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzacje pozwalają nam na wyregulowanie najbardziej komfortowej temperatury we wnętrzu domu, dając ochłodę oraz komfort cieplny nie zważając na to, jak gorąco jest na zewnątrz. Jego system działania opiera się na wyziębianiu powietrza do wskazanej wartości. W mieszkaniach i domach zazwyczaj stosowanymi klimatyzacjami są klimatyzacje typu split. Ich środkowa część ma na celu ochładzanie powietrza wewnątrz, natomiast ich zewnętrzna część usuwa gorąco z domu. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja wyposażona jest w systemy niszczące roztocza, kurz oraz bakterie i alergeny. Funkcja chłodzenia nie świadczy o tym, że klimatyzator przydaje się tylko w czasie lata. Sporo klimatyzatorów może też ogrzewać powietrze. Nie wyręcza to co prawda lokalnego ogrzewania albo pozostałych systemów grzewczych, ale nadaje się w przejściowym okresie.

Nowoczesna rekuperacja z kolei działa w zakresie wentylacji budynków. Na temperaturę wewnątrz ma wpływ wiele okoliczności, jednak koszty chłodzenia i ogrzewania domów wynikają ze strat ciepła. Zazwyczaj wentylacja wyprowadza ciepłe powietrze oraz pobiera z zewnątrz zimne. Do ustawienia temperatury wewnątrz domu czy mieszkania, zimne powietrze trzeba ocieplić, do czego przeznaczana jest większość energii stworzonych do tego urządzeń. Wydajnym pomysłem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje gorąco z wentylacji. Z tego względu rekuperator nagrzewa napływające chłodne powietrze, stosując ciepło wylatującego powietrza. Tak minimalizuje zapotrzebowanie na ocieplanie powietrza z dodatkowego źródła. Co więcej rekuperator wyposażony jest w filtry, które osłaniają jego wentylatory oraz tą metodą filtrują powietrze wprowadzane do domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – najlepsza technika na zachowanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – co wybrać? Zastanawiamy się, na który z tych systemów warto się zdecydować. Jeśli decydujemy się na zakup jednego z nich, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Odpowiednia wentylacja powietrza nie tylko reduluje nasze potrzeby na ogrzanie i schłodzenie pomieszczeń czy oczyszcza powietrze. Daje nam wysoką energooszczędność oraz osłonę przed wilgocią, alergenami oraz zanieczyszczeniami, a do tego stale świeże powietrze. Klimatyzacja natomiast dba o nasz komfort termiczny. Najlepszym systemem dostarczania komfortu we wnętrzu pomieszczeń jest zestawienie obu tych systemów oraz zakup klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi sumę korzyści z posiadania klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma również dobry wpływ na systemy grzewcze, dlatego instalacja rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety aplikacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Aplikacja systemu klimatyzacji i rekuperacji ma wiele różnych zalet. Najważniejszą z zalet jest komfort termiczny we wnętrzu domu oraz dostęp świeżego i czystego powietrza, bez konieczności otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, mamy pod nadzorem temperaturę oraz usuwany występowanie niekorzystnych przeciągów. Co więcej używając nowoczesnej rekuperacji iklimatyzacji zmniejszamy koszty wychładzania oraz dogrzewania budynku, za sprawą energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji wnętrza oznacza, że możemy odgrodzić się od hałasu ulicznego. Używanie systemu ma również dodatni wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Taką metodą kontrolowany jest stopień wilgotności powietrza, co oznacza, że nie ryzykujemy rozwoju pleśni i grzybów. Te wskazane zalety mówią o dobrej jakości systemów. Ich poztywny wpływ na komfort znajdujący się wewnątrz budynku przekonuje tego, że warto zastanowić się nad instalacją klimatyzatora z rekuperacją.

Komentarze są wyłączone.