Klimatyzacje do domu – Montaż Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia stomatologiczna
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na temperaturę pomieszczeń, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 26°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej aby był w granicach 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z umiarem. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pokojami nie były wyższe niż 6°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

By działanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne trzeba zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Ten typ klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu oraz usunięcie go, kiedy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. na dwór), aby wypuszczał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy na rok, by nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest często zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację zużytego urządzenia w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to fachowcy, ale też bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków trzeba dodać też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.