Okna pasywne
15 września, 2020
System enova365 -wdrożenia
15 września, 2020

Kostka brukowa Toruń

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała oraz nie zniszczała za prędko. Żeby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do zapadania się, ale także najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niedrogich materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie formy bardzo usprawnia nałożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei szeroka dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdy potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do swojego portfela mając na uwadze znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Główną niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady czy przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać położony w poprawny sposób, co zwykle wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, w postaci braku odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że kluczową rolę utrzymuje tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się wytrzymały oraz żeby spełniał swoje funkcje przez lata. Trzeba unikać zostawiania dużych przestrzeni między nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a przerwy wypełnić mieszanką cementu i piasku. Niewłaściwie rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu możemy dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz odporność na niszczenie oraz pogodę. Bez problemu można utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kostka brukowa, kamień oraz beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.