Wydajny system ogrzewania to największa inwestycja przy budowie nowego domu. Przy jego wyborze musimy kierować względami dostępnego budżetu, ogrzewanej powierzchni, użyteczności i niewątpliwie wydajności. Właściwie przystosowana instalacja CO, połączona z właściwą izolacją pomieszczeń oddziałuje na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem jak i likwidacją skutków przesadnej wilgotności. Współcześnie producenci sprzedają nam inteligentne rozwiązania w zakresie instalacji centralnego ogrzewania. Częściowo zmechanizowane urządzenia, takie jak pompy ciepła, czy kotły gazowe zaspokajają wszelkie standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Są to mechanizmy osiągalne dla każdego z nas. Tymczasem są tak odmienne, że dobór właściwej instalacji nie jest zazwyczaj dość problematyczny. Pragniemy przedstawić Ci najwybitniejsze instalacje grzewcze. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz perfekcyjne urządzenie dla siebie i swoich bliskich.
Zanim jednak pokażemy Ci naszą analizę konkretnych układów centralnego ogrzewania, pomyślmy nad tym co powinno się zbadać przed zakupem stosownego wyposażenia. W istocie możemy wypunktować 3 fundamentalne czynniki, które wpływają na decyzję w kwestii systemu grzewczego. Głównie jest to czynnik grzewczy, czyli ogrzewanie wodą, lub ogrzewanie powietrzem, z czego najpopularniejsze jest w naszym kraju ogrzewanie wodne. Następną sprawą jest dobór źródła energii. Zazwyczaj energia cieplna tworzona jest w procedurze spalania określonego paliwa, którym jest gaz, drewno, węgiel, olej opałowy, czy też modny ekogroszek. Następnym systemem jest odbieranie energii z natury co dopuszczają energooszczędne pompy ciepła. Co więcej potrzebujemy się zastanowić nad tym, który model systemu grzewczego będzie dla nas najbardziej komfortowy – grzejniki ścienne, podłogowe, czy sufitowe. Teraz jesteś gotowy do podjęcia następnego kroku, czyli zakupu właściwego urządzenia do własnej kotłowni.
System gazowy doprowadzi do redukcji nakładów na ogrzewanie w domu. Tymczasem należy uświadomić sobie, że do jego prawidłowego działania konieczne jest przyłączenie się do sieci gazu ziemnego, lub zbudowanie własnego magazynu z paliwem. Wiąże się to z dodatkową inwestycją, która oczywiście zwróci się po pewnym okresie, choć musimy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni uzależnić się od dostawcy gazu, co dla jednych może być dokuczliwe.
Jednym z najchętniej wybieranych pieców na gaz, jest piec produkowanych przez firmę Buderus, który został wyposażony przez producenta w opcję dokładnego ustawienia temperatury i szybkiej zmiany ilości używanego gazu. Kotły gazowe Buderus posiadają, w zależności od modelu otwartą lub zamkniętą przegrodę spalania. W pierwszym modelu oznacza to, że powietrze przekazywane jest z otoczenia, a w drugim, że transportowane jest przez specjalistyczne przewody. Niezależnie od doboru konkretnego modelu systemu, każdy kocioł gazowy zawiera wyjątkowy moduł redukujący do zera możliwość odwrócenia cyklu spalin, jak i pełnego wychłodzenia się ogrzewanych wnętrz.
Oto najistotniejsze walory pieców gazowych:
Eko groszek kategoryzuje się w minionych latach do najczęściej stosowanych surowców do ogrzewania. Jest stosunkowo tani i bardzo efektywny. Piece na ekogroszek najbardziej prawidłowo jednak funkcjonują w budynkach jednorodzinnych, a to ze względu na potrzebę magazynowania opału. Rzadziej montowane są zatem w budynkach wielorodzinnych, choć oczywiście taka alternatywa też istnieje. Spójrzmy teraz na specyfikę tego rodzaju układu ogrzewania. Kotły na ekogroszek kwalifikowane są do kategorii pieców na paliwo stałe, które najdłużej są obecne w branży urządzeń centralnego ogrzewania. Wyróżniamy kotły z górnym spalaniem i kotły z dolnym spalaniem. Jedno od drugiego różni się wyłącznie obsługą, przy czym piece ze spalaniem dolnym mogą być sterowane mechanicznie. Powietrze przenika do środka pieca poprzez przyłączony wietrznik. Wspomniana poprzednio firma Buderus, wytwarza kotły na ekogroszek z specjalistycznymi czujnikami, zapobiegającymi pożarowi.
Co do podstawowych zalet dobrze jest odróżnić 3:
W trosce o czyste środowisko jak i budżet Klientów, zostały wynalezione, pompy ciepła – systemy odzyskujące energię z otoczenia. Pompy ciepła nie pobierają żadnego paliwa. Czynnikiem grzewczym jest tutaj, zależnie od typu, powietrze, woda, lub też grunt. Tak nowoczesne rozwiązanie pozwala jeszcze efektywniej ograniczyć koszty ogrzewania. Zasadę działania pompy ciepła można porównać do pracy lodówki, z tym że w przeciwnym kierunku. Zaczerpnięte z otoczenia źródło ciepła kondensuje się, a powstająca para zostaje zagęszczona, przez co zasila obieg wody grzewczej. Prosty układ, ale jak efektywny.
Walory pompy ciepła to przede wszystkim:
Wypunktowaliśmy i opisaliśmy Wam najpowszechniejsze systemy grzewcze. Każda z tych instalacji może być znaleziona w w ofercie tego oto producenta urządzeń centralnego ogrzewania: pompy ciepła Bydgoszcz