Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się używane, z uwagi na porządne cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, dzięki której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega oraz formuje się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać oraz układać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozpylona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, z tego względu pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa wykorzystywana jest w głównej mierze do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się też do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się również położyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno czy metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, aby przed natryskiem powierzchnia została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą techniką zdobywamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Żeby wykonać natrysk zgodnie ze wskazaniami konieczne są odpowiednie warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest całkowicie sprężysta. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto otwartokomórkowa pianka ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z tej przyczyny tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego konieczna będzie dodatkowa osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, z uwagi na co trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Bardzo kluczowe jest też to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy uznać słabą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe Toruń

 

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok