Nawierzchnia na podjazd – kamień czy kostka

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar kraftowy – maszyny rozlewnicze
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – kamień czy kostka

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zniszczała za prędko. Aby stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale też najlepszych materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie tanich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie kształtu bardzo ułatwia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei całkowita dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdy potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrac do do swojego budżetu z uwagi na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, wahania temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Główną niekorzyść pochodzi z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniac kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać sporo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany w poprawny sposób, co z reguły naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, czyli brak odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd mógł być trwały oraz by spełniał swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia sporych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego należy rozmieścić je jeden obok drugiego, a szpary zasypać mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu specjalnych form lub stempli. Taką metodą możemy osiągnąć wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez problemu można dopasować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na ścieranie i pogodę. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden nateriał nie sprawdzi się w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.