Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe – jak otworzyć
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami przeglądamy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, domek mający 70 m² będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy mają swój czar i urokliwe pomieszczenia. , że wyremontowanie takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ sumy i w takim wypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza kwestia do zbadania. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeanalizowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku używanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.