Branża urządzeń grzewczych ciągle rozwija się w energicznym tempie. Są produkowane pionierskie energooszczędne technologie, które pobierają ciepło z otaczającego nas otoczenia. Nawet nie nie myślimy o tym co współcześnie może stanowić źródło ciepła. Znakomitą alternatywą dla tradycyjnych układów grzewczych jest pompa ciepła. To urządzenie może być stosowane w nowym, jak i tradycyjnym budownictwie, zapewniając mieszkańcom odpowiednie warunki cieplne i spore oszczędności finansowe. Pompy ciepła występują w przeróżnych wariantach (w zależności od źródła odebrania ciepła) i w rozmaitych propozycjach cenowych (zależnie od zastosowanej techniki). Najczęściej producenci troszczą się o to, aby pompy ciepła były funkcjonalne i kompaktowe, by nie zajmować zbyt dużej przestrzeni w budynkach mieszkalnych. Część tych urządzeń działa w cichym trybie, co jest kolejnym, istotnym atutem. Najważniejsze jest jednak, iż jakakolwiek pompa ciepła redukuje wydatki pokrywające ogrzewanie pomieszczeń, co jest bardzo często wymienianym czynnikiem, dla którego mnóstwo ludzi inwestuje w tą technologię.
Jeśli projektujesz dom, lub zamierzasz wyremontować przestarzały system grzewczy, zobacz jaka pompa ciepła będzie dla Ciebie najlepsza. Niżej zaprezentujemy wszystkie rodzaje pomp ciepła, wraz z ich kompletną specyfiką.
Powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa sygnalizuje, wyzyskują powietrze zewnętrzne i powietrze wydzielane jako podstawowe źródło ciepła. Podobnie jak pozostałe systemy grzewcze, ten model pompy zapewnia zasilanie w energię cieplną instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) a także wytworzenia odpowiednie temperatury wody użytkowej (c.w.u.). Mamy tu więc efektywne połączenie pompy powietrznej, obszernego podgrzewacza wody i zbiornika buforowego wody do ogrzewania. Wykorzystanie pompy ciepła powietrze – woda zezwala bez jakiegokolwiek kłopotu ocieplić mieszkanie o kubaturze 120m2, korzystając tylko z mocy otaczającej nas natury. Ponadto, wiele powietrznych pomp ciepła umożliwia także funkcję chłodzenia co pozwala ją stosować o każdej porze roku.
W przypadku gruntowych pomp ciepła źródłem ciepła jest grunt. Te maszyny są inaczej nazywane geotermalnymi pompami ciepła i odznaczają się większą skutecznością niż pompy ciepła powietrze/woda przy chłodniejszych temperaturach. Najznaczniejszą skuteczność mają w wyposażeniu, kiedy dolne źródło zostaje zamontowane w wodzie gruntowej, która wciąż ma temperaturę większą od zera. Pompy ciepła typu grunt doskonale odnajdują się w budownictwie jednorodzinnym.
Kolejną alternatywą jest wykorzystanie wody jako głównego źródła ciepła. Taki rodzaj pompy ciepła wspomagany jest opcjonalną instalacją (elektryczną, olejową, bądź gazową) co dodatkowo wpływa na ostateczną efektywność energetyczną instalacji grzewczej. System hydrologiczny jest w stanie uzyskać doskonałą wydajność, choćby podczas najchłodniejszych zimowych nocy (od 300% do 600%). Wodna pompa ciepła może być wykorzystana do ogrzewania podłogowego, kaloryferów konwekcyjnych czy do ogrzewania napowietrznego.
Pomimo odmiennych źródeł ciepła, reguła działania pompy ciepła jest wręcz taka sama w każdym wariancie. Każda pompa ciepła zbudowana jest źródła dolnego i górnego. Źródłem dolnym jest powietrze, woda, lub ziemia, a źródłem górnym jest woda płynąca kolejno w całej instalacji grzewczej. Dobrze jest podkreślić, że pompa ciepła nie produkuje ciepła, lecz pozyskuje je z otoczenia, co jest najbardziej ekologicznym, dostarczanym rozwiązaniem grzewczym. Wysoka wydajność energetyczna jest skutkiem oryginalnej konstrukcji. Zainstalowany jest parownik, który przewodzi energię termiczną z powietrza, wody i gruntu do układu. Dalej sprężarka spręża ogrzany gaz, podnosząc jego temperaturę. Gaz ten wędruje dalej do kondensatora, który zasila w ciepło wodę służącą do ogrzana całego domu. To co pozostaje z mechanizmu odzyskania ciepła zostaje dostarczone do parownika. Cykl kończy się, a pompa ciepła jest gotowa do dalszego działania.
Producenci wysokiej jakości urządzeń centralnego ogrzewania zabiegają nie tylko o doskonałą skuteczność energetyczną, ale również o elegancję wykonania. Pompy ciepła są kompaktowe i bezproblemowo dopasowują się do wnętrz o różnorodnej kubaturze. Mogą być zarządzane zdalnie przy pomocy praktycznej aplikacji, bądź sterownika. Zaopatrzone są również w różnorodnego typu funkcje, takie jak tryb pracy cichej, czy tryb automatyczny, co podnosi komfort obsługi. Co więcej mogą współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi.
Jesteśmy dostawcą nowoczesnych pomp ciepła powiększających skuteczność energetyczną Twojego domu. Zapewniamy sprzedaż urządzeń grzewczych, w tym rekuperatorów i pomp ciepła, a także podłączanie całych układów CO. Dla nas najważniejszy jest Twój komfort. Przejdź na naszą stronę i poznaj dokładną specyfikację każdej pompy ciepła. Pompa ciepła