Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Najnowsze techniki termicznych izolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Kupujemy termos na prezent – jaki najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się znane, nie tylko ze względu na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania , dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową zaletą, według której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przywiera oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać oraz układać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz ogranicznie właściwości izolacyjnych. Poprawnie nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą oraz atrybutami, dlatego pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się też w izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Taki typ pianki PUR da się też zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, na przykład drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Dlatego też często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera wiele czasu. W zestawieniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa oraz szybko twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności czy właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niską odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką PUR

Komentarze są wyłączone.