Regularny serwis klimatyzatora w biurze i w domu
11 lutego, 2021
Implanty zębów w jeden dzień – Stomatologia estetyczna Toruń
12 lutego, 2021

Ocieplanie budynku pianką poliuretanową

Ocieplanie budowli to jeden z ważniejszych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę w trakcie prac budowlanych. Odpowiednia termoizolacja to komfortowe warunki w środku . W zimie, zapewnia ona kontrolę nad utrzymaniem ciepła wnętrza, co dodatnio wpływa na pomniejszenie użycia innych źródeł ogrzewania. Ponadto zapobiega rozwojowi pleśni i pojawiania się wilgoci. W lecie termoizolacja zapobiegnie przesadnemu nagrzewaniu się wnętrza. Dlatego też unikniemy kupna klimatyzacji lub zmniejszymy konieczność korzystania z niej, co widocznie ograniczy koszty. Jednym z najlepszych sposobów ocieplania domów jest pianka PUR (poliuretanowa). Znana z wielu zalet, dzięki którym świetnie sprawdza się w swoim zadaniu.

Czym jest pianka PUR?

Pianka poliuretanowa jest jednym z lepszych termoizolacyjnych materiałów, jakie można użyć do ocieplania domów albo budynków. Do niedawna częściej była stosowana na znacznych powierzchniach np. w chłodniach, ale jej niezwykłe cechy sprawiają, że z jeszcze większym powodzeniem stosuje się ją w mniejszych budynkach, np. jednorodzinnych domach. Pianka poliuretanowa wyróżnia się wśród pozostałych termoizolacyjnych materiałów tym, że nanosi się ją natryskowo poprzez specjalny agregat. Nie trzeba jej z trudem układać, tak jak pozostałych materiałów i o wiele prościej umieścić ją w zakamarkach w zgięciach konstrukcji i skrzyżowanych elementach. Zaaplikowana na powierzchnię zwiększa swoją objętość i w ten sposób dopasowuje się do kształtu powierzchni.

Typy pianki PUR

Pianka poliuretanowa dzieli się na dwa rodzaje: piankę otwartokomórkową i piankę zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę PUR otwartokomórkową charakteryzuje elastyczność i gąbczasta budowa. Wykazuje bardzo dobrej jakości termoizolację, co więcej ten materiał jest paroprzepuszczalny, ze względu na co świetnie nadaje się do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest skutecznym izolatorem ciepła, ale nie jest w pełni odporny na wodę, więc tego rodzaju pianki PUR  nie należy wykorzystywać w miejscu możliwości wystąpienia nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnej przestrzeni zda egzamin pianka zamkniętokomórkowa, cechująca się wysoką odpornością na wodę. Ten rodzaj pianki PUR  ma niewielki współczynnik przewodzenia ciepła i jest silną chroniącą barierą. Najczęściej wykorzystuje się ją do ocieplenia tarasów, podłóg i fundamentów.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką poliuretanową

Zalet użycia pianki poliuretanowej do ocieplenia budynku jest sporo. Podstawowym plusem jest sposób aplikacji pianki za pomocą agregatu. To pozwala nałożyć ją w trudno dostępnych miejscach, a poprawnie położona usuwa powstawanie termicznych mostków. Dodatkowo pianka poliuretanowa jest lekka, elastyczna i łatwo się utwardza, a także nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. Co ważne ocieplenie budynku pianką poliuretanową zapewnia efekt na długi czas. Pianka PUR jest odporna na niskie i wysokie temperatury. Pomimo upływu czasu nie zmienia objętości i nie ubija się. Proces aplikacji pianki jest krótki w porównaniu z innymi sposobami ocieplania budynków. Wykorzystanie pianki zapewnia również izolację akustyczną.

Pianka poliuretanowa ma jednak parę minusów, choć znajdziemy ich znacznie mniej niż zalet. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie jest odporna na promienie UV, więc należy uzupełniająco ją zabezpieczyć. Pianka PUR może mieć odmienne parametry i może być łatwopalna. Powinno się zwrócić na to uwagę podczas zakupu, dlatego że dostępne są pianki PUR stworzone z samogasnących materiałów, dzięki czemu zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. W przypadku tego rodzaju ocieplania budynków najważniejszym elementem pracy jest proces nakładania, z uwagi na to warto oddać to w ręce fachowców. Niewłaściwie rozłożona pianka nie będzie miała swoich termoizolacyjnych właściwości.

Jaką piankę poliuretanową kupić?

Zarówno pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa są dobre w termoizolacji, ale ich użycie zazwyczaj zależy od umiejscowienia ocieplanych powierzchni. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa za sprawą tego, że jest paroprzepuszczalna i lekka, lepiej sprawdza się przy ocieplaniu dachów czy poddasza i przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka PUR zamkniętokomórkowa nadaje się do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów i podłóg, ale należy pamiętać o tym, że jest sztywniejsza i przez to bardziej narażona na zniszczenia.

Prawidłowy natrysk pianką poliuretanową

Chociaż na to nie wygląda aplikacja pianki poliuretanowej wymaga sporego doświadczenia. W czasie nakładania pianki konieczne są odpowiednie warunki takie jak np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Pianka musi być nałożona równomiernie, tak aby między poszczególnymi warkoczami nie widać było wolnej przestrzeni. Grubość  pianki poliuretanowej też powinna być mniej więcej równa. Z uwagi na to, że pianka samodzielnie rośnie po nałożeniu, dopuszczalne są niewielkie różnice, przez co pianka nie jest idealnie gładka oraz równa. Dlatego tak istotne jest doświadczenie. Fachowcy poprawnie oceniają sposób aplikacji pianki na powierzchni.

Dzięki temu mamy gwarancję tego, że pianka odpowiednio ociepli budynek i nie powstaną mostki termiczne, które mogłyby zepsuć pożądany efekt. Pianka poliuretanowa jest jednym z najtrwalszych wśród materiałów stosowanych do ocieplenia budynków.

Ocieplanie pianą PUR

Komentarze są wyłączone.