Ocieplanie pianką PUR – dlaczego warto?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć jak chcemy mieć nowy dom?
Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie
15 października, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw
22 listopada, 2017

Mamy różne marzenia, dla większości jednym z nich jest wybudowanie domu. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Plan domu angażuje myśli na długi czas. Przeanalizować trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale też rozłożenie pokojów. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak żeby każdy mieszkaniec czuł się swobodnie. Pomyśleć trzeba też o położeniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Istotna kwestią jest także dobór odpowiedniej metody grzewczej. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W tym wypadku przeanalizować należy zainstalowanie ogrzewania węglowego albo olejowego. Wybór ten wpływa na domowy budżet, ale także na komfort na nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, częstotliwość podkładania do pieca itd.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Nasz dom będzie tracił ciepło. Znaczące straty są wynikiem niewystarczająco zaizolowanego dachu. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy umniejszać. Sposób izolacji cieplnej domu jest istotna. Stosowane są różne produkty: wełna izolacyjna czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.

Opcji jest wiele

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do ocieplania domów jest spieniony polistyren. Ma on wiele plusów:jest łatwy w montaży. Jednakże nie nadaje się do ocieplania tych elementów domu, które są łatwopalne – dotyczy to głównie elementów drewnianych. Alternatywą jest wełna mineralna. Jest ona droższą opcją, ale za to cenioną przez specjalistów zajmujących się ocieplaniem. Wełna jest ognioodporna, doskonale zabezpiecza przed hałasem. Ocieplanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę powinno się chronić przed wilgocią poprzez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wersjach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Oba składniki podgrzewa się i następnie pod wpływem ciśnienia powstaje pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Pianka podczas natryskiwania zwiększa swoją objętość i natychmiastowo twardnieje. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która szczelnie wypełnia wszystkie luki. Pianka doskonale trzyma się prawie każdego podłoża. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Ocieplanie pianką PUR – rodzaje pianki

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia przeznaczona jest do zewnętrznej izolacji budynków. Oprócz ochrony przed stratą ciepła jest także świetnym materiałem izolującym przed wodą, przez to stosowana jest do ocieplania fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Wykorzystuje się ją do termoizolacji pomieszczeń.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Używana jest jako materiał izolacyjny w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach przemysłowych. Termoizolacja z pianki PUR nie szkodzi alergikom. Powstała warstwa ocieplająca nie pyli się, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Ocieplenie z pianki poliuretanowej jest nietoksyczna, nie szkodzi środowisku. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, przez co sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Następną pozytywną cechą jest wodoodporność. Pianka poliuretanowa nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ świetnie przywiera do drewnianych czy betonowych powierzchni. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Wykorzystanie pianki poliuretanowej minimalizuje ten problem. Pianka PUR tworzy niewymagającą spoin całość dzięki czemu nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Stwarza to możliwość zaizolowania nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w błyskawicznym tempie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Odpowiednie ocieplenie budynku to wydatek który trzeba przeanalizować i odpowiednio zrealizować. Przeanalizować należy wady i zalety każdego ze sposobów. Dotychczas stosowane produkty wykorzystywane do termoizolacji od kilku lat mają poważnego konkurenta jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka PUR jest doceniana przez specjalistów i praktyków, doceniają oni jej niezawodność. Znacząca zaletą jest także krótki czas wykonania ocieplenia. Pianka PUR sprawdza się zarówno w domach jedno lub wielorodzinnych, ale też jako ocieplenie kurników i hal.

Komentarze są wyłączone.