Stomatolog dziecięcy Toruń
1 lutego, 2021
Leczenie ortodontyczne
1 lutego, 2021

Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych równie ważnych czynników. Poza dawaniem światła, okna są izolatorami ciepła, zabezpieczają przed jego utratą oraz przed przypływem zimnego powietrza, a także wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słońca, właściwie chronić przed włamaniem i być łatwe w obsłudze. Dobrze też zdecydować się, który typ okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda szyba ma 4 – 6 mm, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), które podnoszą izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale także w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słońca, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, kiedy dom ma stać się energooszczędny albo pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie spełnić wymagań. Z tego powodu okna dwuszybowe używa się raczej w domach, w których termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, aby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z równie istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, w głównej mierze zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najczęstsze są w kolorze białym, ale jest też możliwość kupna kolorowych oklein. Ponadto są lekkie, a zaopatrzenie ich w antywłamaniowy system nie będzie problemem. Nie wymagają także konserwacji oraz są łatwe w utrzymaniu czystości. Mają przystępną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek nasłonecznienia, wiatru i innych warunków atmosferycznych, zmienić barwę oraz ulegnąć zniszczeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczna jest całkowita wymiana okna, ponieważ nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane nadal są postrzegane jako produkt luksusowy. Nie dziwi to z uwagi na to, że nadają elegancki wygląd oraz komponują się z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Co więcej drewniane okna cechuje świetna wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je zamawiać w wybranych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są dość sztywne, a potencjalne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w antywłamaniowe systemy, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane służyły przez wiele lat, potrzebna jest im odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Jest to absolutnie ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z większym ryzykiem zawilgocenia. Warto je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one również znacznie droższe od okien PCV, z uwagi na długi proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium  

Okna aluminiowe charakteryzuje w głównej mierze lekkość oraz trwałość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur oraz warunki atmosferyczne nie oddziałują na nie negatywnie przez długi czas. Z uwagi na to, że aluminium jest całkiem plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o różnych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dostosowywana. Dzięki temu, dają możliwość optycznego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być bardzo szerokie i utrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są dość dobrymi izolatorami oraz specjalnie ochrania się je przed korozją. Producenci dają też możliwość wybranego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, pomimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno z aluminium trzeba wymienić. Jeśli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w zestawieniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła oraz są znacznie bardziej kosztowne, ze względu na to, że są wykonywane na zamówienie. Niektórym użytkownikom przeszkadza także to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu należy zapoznać się z możliwościami poszczególnych typów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność tworzywa, izolacyjność cieplną i akustyczną oraz na ilość szyb. Lepiej kierować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o wartości produktu. Dlatego, by być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem trzeba przeanalizować mocne i słaby strony wszystkich typów okien.

Komentarze są wyłączone.