Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna w budownictwie pasywnym

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspiera minimalizowanie kosztów ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na efektywność takiego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się głównie wysoką termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych mieści się mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla większego efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o budowę profili pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i stosunkowo niewielki koszt. Aby okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są najczęściej kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, żeby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z tego względu rzadziej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno można zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych przeważnie zwracamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty cieplne zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów grzewczych zimą i klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie wnętrza albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności pochodzące z porządnej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione okna pasywne dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią i rozrostem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Powinno się ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy czy tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp czystego powietrza i nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, gdy okno nie zostanie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć wynajęcie fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób obniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu warto rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.