Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa Toruń
15 września, 2020

Okna pasywne

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspomaga zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów oddziałujących na efektywność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o budowę profili pasywnych okien, zwykle to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i dość niski koszt. Aby okna PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i załączenie niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są zazwyczaj wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, aby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termicznej izolacji, z uwagi na to mniej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest dużą korzyścią w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku domu. Niewielkie straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów cieplnych zimą i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien będzie większy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności pochodzące z dobrej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie wstawione pasywne okna niezwykle efektywnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Najlepiej sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy i surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na wynajęcie profesjonalistę, który wykona pracę sumiennie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania i konieczności użycia dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.