Pompy cieplne przynależą do urządzeń, które czerpią energię płynącą ze środowiska naturalnego. Wymuszają przepływ ciepła z gruntu, powietrza albo wody. Kompletny mechanizm nagrzewania domu przebiega więc w dosyć prosty sposób. Pompy grzewcze mają wielostronne zastosowanie w domach jednorodzinnych, schładzania pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, ocieplaniu domów oraz nagrzewaniu wody do codziennego użytku. Aktualnie są wyjątkowo zaawansowanymi urządzeniami łączącymi funkcję ogrzewania i schładzania.
Pompy ciepła wykorzystują energię m. in. z wiatru, opadów, a nawet fal morskich oraz przesyłają ją do zespołu grzewczego budynku, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Rozróżnia się je biorąc pod uwagę dwa fundamentalne kryteria: typ dolnego źródła ciepła oraz technologię zwiększania temperatury i ciśnienia. Pompy grzewcze, które uzyskują moc z dolnego źródła ciepła rozróżnia się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy pobierające energię z parowania bezpośredniego i wody. Biorąc pod uwagę następne kryterium, rozróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne oraz adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Mogą działać w zespole monowalentnym i biwalentnym, inaczej jako indywidualne źródło cieplne w budynku bądź w zespoleniu z drugim źródłem, przykładowo. kotłem wybranego rodzaju. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, np. przestronnego domu jednorodzinnego, jednakże trzeba odpowiednio sformułować projekt dostarczania energii. W przypadku układu równoległego znacząca jest temperatura „na świeżym powietrzu” oraz obciążenie pompy. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ten drugi czynnik jest zbyt wysoki, sterownik pompy uruchamia kolejne urządzenie do pozyskiwania ciepła. Zespół alternatywny opiera się w skrócie na tym, że główna pompa ciepła będzie nagrzewała bądź chłodziła pomieszczenia wyłącznie do ustalonej temperatury. Dogrzewanie przechodzi następnie przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Ten rodzaj ocieplania sprawdzi się dobrze w domach z kaloryferami.
Wszystko właściwie zależy od tego, na jaki typ pompy termicznej się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można wyszukać o nich sporo informacji, np. wstawiając w jakąkolwiek wyszukiwarkę hasło „Pompy ciepła Toruń” lub „Pompa ciepła cena”. Pompa termiczna opierająca się na układzie woda – woda posiada dwa główne elementy: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej zaletami są: mała dewastacja terenu, śladowe uzależnienie od czynników atmosferycznych, stabilność ciepłoty źródła przez cały rok, dość małe koszty inwestycji przy istniejących zapasach wodnych, duży współczynnik skuteczności. Pompa cieplna gruntowa ma jednakże dość wysokie wymagania co do własności czerpanej wody (twardość, ilość manganu i żelaza), niemałe koszty postawienia studni, pompa głębinowa podatna na awarie, czas wykorzystywania maksimum do 20 lat, przeprowadzenie badań sprawności studni (dla głębszych niż 30 m, należy uzyskać pozwolenie wodno – prawne. Ponadto w sytuacji, kiedy woda głębinowa jest „złośliwa chemicznie”, należy uzbroić pompę w dobry system filtrów (a to generuje następne wydatki).
Pompa tego rodzaju niejednokrotnie jest połączona z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To oczywiście on przejmuje ciepło z dolnego źródła cieplnego. Solanka jest wytwarzana z roztworu glikolu, niekrystalizującego się w nawet wyjątkowo niskich temperaturach. Generalnie wykorzystuje się trzy typy kolektora: kolektor płaski, spiralny bądź pionowy (inaczej sonda głębinowa).
Niewątpliwą zaletą kolektorów poziomych jest niewysoki wydatek na inwestycję i łatwość wykonania. Minusami zaś: uniemożliwienie sadzania drzew ponad kolektorem, osłaniania ziemi nad nim np. asfaltem lub kostką brukową, ograniczenie czasu wegetacji roślin zasadzonych ponad nim, zajmowanie obszernej powierzchni, większe wydatki na pompowanie glikolu. Jeżeli nie można zainstalować kolektora poziomego, wówczas trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej części posiadają kształt pociągłej litery „U” i mogą być położone od 30 do 150 metrów pod warstwą gleby. Plusem tego wyjścia jest niezależność od aury panującej na zewnątrz, duża efektywność, nieduży poziom destrukcji obszaru, mniejsze wydatki pompowania glikolu i opory hydrauliczne. Niestety nie można obejść się bez profesjonalnego sprzętu i pozwoleń wodno – prawnych.
Mechanizm sorpcji to inaczej włączenie przez jakąś ciecz innej cieczy bądź gazu. Gdy kupujemy wodę mineralną z dwutlenkiem węgla, to po wyeliminowaniu zakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed wyeliminowaniem nakrętki z butelki był on w niej standardowo rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy ciepła sorpcyjne, współczesne można natknąć się na dwa typy – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która wiązana jest przez, np. wodę i przy tym wytworzone zostaje ciepło. Drugie są dzisiaj na etapie eksperymentów jeśli chodzi o przeznaczanie ich do ogrzewania domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Od dłuższego czasu wykorzystuje się je jako maszyny chłodnicze o niezwykle dużej mocy. Ażeby maszyny cieplne sorpcyjne pracowały, muszą bazować na zespole próżniowym.
Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem – Pompa ciepła cena