Regularny serwis klimatyzatora w biurze i w domu

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania
11 lutego, 2021
Ocieplanie pianą PUR
11 lutego, 2021

Bazową zaletą klimatyzatora jest regulowanie najkorzystniejszej wilgotności powietrza i ciepła. Dzięki optymalnej temperaturze stajemy się bardziej skoncentrowani, spokojniej śpimy i wypoczywamy oraz funkcjonujemy. Z uwagi na to klimatyzacja została niemal stałym urządzeniem biur i co raz częściej pojawia się w domach, a także w mieszkaniach. Biorąc pod uwagę funkcje, niektóre klimatyzatory dodatkowo jonizują i czyszczą powietrze, co także jest ważnym walorem. Zależy nam przecież, by jakość wdychanego powietrza była jak najlepsza. By jednak klimatyzator chodził sprawnie przez długi czas, niezależnie od częstotliwości jego użycia, należy odpowiednio o niego dbać, czyli systematycznie go serwisować.

Dlaczego warto serwisować klimatyzator domowy i biurowy?

Klimatyzacja oferuje nie tylko plusy wynikające z jego pracy, chcemy więc cieszyć się nim jak najdłużej. Podobnie jak każde urządzenie, po czasie zbiera kurz i zabrudzenia, z tego powodu czyszczenie jej jest niezwykle ważne pod względem jakości pracy i bezpieczeństwa. Zabrudzenie klimatyzatora w domu i w biurze może generować techniczne problemy. Ponadto ignorowanie instrukcji producenckich może prowadzić do straty gwarancji. Zachowanie gwarancji jest istotne dlatego że klimatyzacja pracuje przez lata. Chcemy przecież, by przez cały ten czas działała jak najbardziej wydajnie. Regularne czyszczenie zabezpiecza przed awariami, w wyniku czego używanie klimatyzatora jest mniej kosztowne, dłuższe oraz znacznie bardziej efektywne. Likwidowanie wad naraża nas przecież na nowe koszty, jakich nie chcemy ponosić.

Zapominanie o serwisowaniu łączy się również z narażaniem zdrowia. Gromadzące się w środku biurowej albo domowej klimatyzacji kurz i brud, a także możliwe grzyby i pleśnie są niebezpieczne dla człowieka. To z ich powodu jesteśmy bardziej podatni na choroby układu oddechowego oraz alergie. Z uwagi na to używanie klimatyzatora, który wyrzuca powietrze pełne drobnoustrojów i bakterii powoduje niebezpieczeństwo dla zdrowia zgromadzonych tym samym pomieszczeniu osób. Z uwagi na to fundamentem długiej pracy klimatyzatora w domu i w biurze są cykliczne przeglądy techniczne i pełne odgrzybianie i czyszczenie.

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji domowej i biurowej?

Serwis klimatyzatora powinien być w głównej mierze staranny. Nie wolno przegapić żadnej przestrzeni, nawet obudowy klimatyzatora. Jakby nie patrzeć chcemy mieć pewność, że nigdzie nie jest uszkodzony i nadal jest właściwie zamontowany. Bardzo ważne jest skontrolowanie elementów elektrycznych – przede wszystkim ich połączeń, a także układu chłodniczego. Z reguły niezbędny jest również pomiar wydajności chłodzenia i ocena ciśnienia w trakcie tłoczenia oraz ssania przy pracy klimatyzatora. Po sprawdzeniu poszczególnych segmentów instalacji, następuje dogłębne czyszczenie filtrów, parownika, kanałów i przewodów, a także zmiana filtrów i innych elementów w razie potrzeby. Podczas serwisowania klimatyzatora mamy sposobność montażu zamiennych części. W tym samym czasie odbywa się dogłębne odgrzybianie i oczyszczanie. Ważnym elementem jest także weryfikacja drożności systemu odprowadzania skroplin.

Każda z czynności wykonywana podczas serwisowania klimatyzatora w domu i w biurze to pewność, że klimatyzacja będzie pracowała dobrze i bezpiecznie. Dzięki temu polepszy się jakość wydmuchiwanego powietrza, w którym nie będzie już brudu, kurzu lub bakterii. To niezwykle istotne biorąc pod uwagę np. alergików. Brak czynników alergennych i chorobotwórczych gwarantuje posiadaczom klimatyzacji bezpieczeństwo oraz komfort.

Jak często wykonywać serwisowanie klimatyzatora i kto powinien go wykonać?

Regularność wykonywania serwisu klimatyzatora zależy od kilku czynników. Po pierwsze dobrze stosować się zaleceń producenta udzielającego gwarancji. Warto również ocenić przestrzeń, w której położony jest klimatyzator i jego częstotliwość pracy. Gdy pracuje z rzadkimi przerwami albo nawet stale lub jest zamontowany w miejscu o dużym zapyleniu, serwisowanie będzie niezbędne częściej. Z reguły przyjmuje się, że klimatyzator w biurze i w domu trzeba serwisować ok. dwa razy w ciągu roku. Jeżeli klimatyzator jest częściej używany warto przeprowadzać 3-4 przeglądy w roku. Często to sprawa indywidualna i ze względu na bezpieczeństwo warto ocenić, jak częste serwisowanie będzie dla naszej klimatyzacji najlepsze.

Serwis klimatyzatora warto powierzyć fachowcom. Samodzielne serwisowanie może być nie do końca dokładne. Zlecenie oczyszczenia klimatyzatora fachowcom gwarantuje sumienne odgrzybienie i oczyszczenie. W ten sposób nie musimy się martwić, że któryś element będzie pominięty i nie zostanie poprawnie odkażony. Fachowcy stosują posiadające wymagane atesty środki chemiczne, które usuną bakterie i grzyby, a sami serwisanci na pewno mogą okazać świadectwa kwalifikacji.

Poprzez takie działania zdobywamy pewność, że serwis klimatyzatora w domu i w biurze jest kompleksowy i rzetelny. Cyklicznie oczyszczany klimatyzator na długie lata będzie dawał termiczny komfort w bezpieczny sposób.

Montaż i serwis klimatyzacji w Toruniu

Komentarze są wyłączone.