Układanie kostki na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zniszczała za szybko. Żeby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale również najlepszych tworzyw do wykonania podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych oraz niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie formy bardzo ułatwia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei szeroka dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdy zabrakło kostek. Koszt kostki brukowej również można dostosować do swojego portfela z uwagi na znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Podstawową niekorzyść wynika z pogody. Ze względu na deszcze i śniegi albo nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, negatywnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być położony w odpowiedni sposób, co z reguły naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo czasu. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkowy plus, czyli brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był trwały oraz aby spełniał swoją rolę przez długi czas. Należy unikać pozostawiania obszernych przerw między nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jeden przy drugim, a szczeliny zasypać mieszanką cementu i piasku. Źle rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych form lub stempli. Taką metodą da się osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez problemu można dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których liczy się lekkość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

Układanie kostki brukowej Toruń

Komentarze są wyłączone.