Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie

Pozycjonowanie lokalne
Pozycjonowanie lokalne w Google
10 lipca, 2017
Ocieplanie pianką PUR drewna
Ocieplanie pianką PUR – dlaczego warto?
12 listopada, 2017

Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie

Kupno domu, co trzeba wiedzieć jak chcemy mieć nowy dom?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami śledzimy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, domek mający 60 m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię stanowiska garażowego. Teraz jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój urok i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

Kupno domu – o lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do zweryfikowania. Priorytetowo należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Chcesz wiedzieć więcej o zakupie domu? Zajrzyj koniecznie –> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.