Cechy dobrej księgowej

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
Jak założyć działalność gospodarczą oraz czy opłaca się nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
8 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak działa współpraca z księgową
14 grudnia, 2022

Cechy dobrej księgowej

Po czym poznać dobrą księgową?

Znalezienie świetnej księgowej to najważniejszy etap dla wszystkich, którzy zaczynają działalność lub wymagają wsparcia w zakresie zagadnień księgowych. Niezliczona ilość przepisów, obowiązków, podatków i zobowiązań sprawia, że dla wielu księgowość jest jedną z najtrudniejszych sfer prowadzenia działalności. Nic więc dziwnego, że znakomita większość przedsiębiorców zgłasza się po usługi księgowe w profesjonalnych biurach rachunkowych. Wybór dobrej księgowej ma zatem ogromne znaczenie. To od doświadczenia i wiedzy księgowej zależy rzetelność pracy oraz właściwość niezbędnych rozliczeń, dlatego nawiązując współpracę z księgową powinno się sprawdzić najistotniejsze aspekty.

Najważniejsze cechy charakterystyczne księgowej

Bez względu na to, czy znajdziesz księgową do przedsiębiorstwa, czy przekażesz swoje sprawy z zakresu księgowości w ręce biura rachunkowego, najbezpieczniej kiedy sprawdzisz kilka istotnych cech, jakie świadczą o tym, że księgowa zna się na swojej pracy oraz korzystnie jest nawiązać współpracę. W wielu przypadkach nie wystarczy zdobyć jedynie wykształcenia, istotne są również inne cechy, jakie gwarantują księgowej dobrą pracę.

Wykształcenie kierunkowe jest właściwie bazą, ale to niejedyna cecha wyróżniająca. Trzeba zauważyć, że zaawansowanie szkolenia również może się różnić. Studia kierunkowe są tylko minimum. Jeżeli księgowa stale się uczy, bierze udział w niezależnych od studiów szkoleniach oraz wciąż rozwija swoją wiedzę, ma bardziej realne szanse na to, że zdobędzie pracę na bardziej odpowiedzialnym stanowisku. Im wyższe stanowisko , tym większy zakres wiedzy, a wobec tego szersze możliwości rozwoju firm. Z tego powodu samokształcenie oraz ciągłe poprawianie swoich kompetencji również ma ogromną wartość. W prawie ciągle coś jest odmieniane, z tego powodu odświeżanie wiedzy wzmacnia renomę samej księgowej.

Następnym ważnym aspektem jest doświadczenie. Wielu osób starających się o zawód księgowych otwiera przed sobą drzwi kariery zaczynając od praktyk oraz staży już w czasie studiów. Im dłużej księgowa działa w branży księgowej, tym ma większą wiedzę, spotkała się z różnymi problemami i sytuacjami gdzie była konieczność pracy z klientem i wie, jak sobie z nimi radzić. Doświadczenie zestawione z ciągłym podnoszeniem kompetnecji sprawia, że księgowa ma szansę mądrze używać swoją wiedzę we współpracy z klientem.

Warto dodać, że sposób współpracy z klientem także nie może być bez znaczenia. By praca pomiędzy przedsiębiorcą a biurem rachunkowym przebiegała pomyślnie, księgowa musi wykazywać odpowiednie cechy charakterystyczne ułatwiające pracę z klientami. Dbanie o przyjazną atmosferę to element, który umożliwi klientom czuć się pewnie, ale jeszcze większą wartość posiadają takie cechy jak np. terminowość, rzetelność albo dokładność. Dzięki temu klienci mogą spać spokojnie, pamiętając, że księgowe sprawy działalności znajdują się w właściwych rękach, a konieczne zestawienia, deklaracje czy sprawozdania będą przyszykowane terminowo.

W nowoczesnej księgowości wiele biur rachunkowych używa rozwinięte technologicznie programy wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem. Możliwość używania programów księgowości oraz czynne zastosowanie ich w trakcie pracy, nie tylko przekłada się na automatyzację pracy oraz jest następną umiejętnością, jaką warto posiadać w księgowości, ale także daje korzyści dla właściciela firmy. Bezpieczne programy zawierają w sobie wszystkie istotne dane oraz usprawniają przygotowywanie koniecznych rozliczeń, wszystko po to, aby sprawy z zakresu księgowości załatwiane były poprawnie oraz na czas.

Niemniej ważną wśród najistotniejszych cech księgowej jest sprawna komunikacja. Wszelkie opisane aspekty, czyli doświadczenie, wiedza itp., mogą nie zdać egzaminu, jeśli księgowa nie będzie potrafiła rozmawiać. W księgowości nie możemy dopuszczać do nieporozumień, dlatego zdolność komunikacji jest bardzo ważna. Zwykle dodatkowym plusem jest znajomość obcych języków, ponieważ dzięki temu księgowa może świadczyć usługi firmom, jakie rozszerzają działalność na rynek zagraniczny.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Jakie są stanowiska pracy dla księgowej

Niezależnie od etapu, gdzie odnajduje się księgowa, na każdym z nich jej zaangażowanie daje wartościową pomoc dla przedsiębiorców. Głównie w biurach rachunkowych da się określić konkretny podział stanowisk, jakie różnią się między sobą obszarem zadań, obowiązków oraz wiedzą. Idealnie jest, jeśli firmą może zająć się szersza księgowa kadra, ale również w mniejsze biura rachunkowe świetnie radzą sobie ze świadczeniem wielu usług.

Najważniejsze stanowiska to główna księgowa, zajmująca najważniejsze stanowisko w biurze rachunkowym, czyli osoba z największym doświadczeniem oraz umiejętnościami i wiedzą; samodzielna księgowa z określonym konkretnie obszarem obowiązków w księgowości oraz starszy księgowy wyspecjalizowany się w określonym wymiarze pracy. Oprócz tego w biurze rachunkowym znajdziemy kolejne mniejsze, ale nadal istotne stanowiska: młodszego księgowego, czyli osobę z małym doświadczeniem, ale szeroką, sprawdzoną oraz istotną wiedzą, a także specjalistów ds. kadr i płac odpowiadających za sprawy pracowników oraz ich pensji. Najmniejsze role mają fakturzyści, czyli osoby odpowiedzialne za wprowadzanie dokumentów do programów księgowych oraz asystenci w księgowości będący na początku swojej pracy w księgowości.

Dzięki temu widzimy, że działające biura rachunkowe mają sporo do zaoferowania. Bez względu na stanowiska, działanie wszystkich osób zaangażowanych w sprawy księgowe przedsiębiorstwa gwarantuje wysokiej jakości obsługę firmy. Korzystając z usług specjalistów można tylko zyskać.

Komentarze są wyłączone.