Jak założyć działalność gospodarczą oraz czy opłaca się nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Nalewarki czyli maszyny rozlewnicze oraz ich rodzaje w produkcji
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Cechy dobrej księgowej
9 grudnia, 2022

Jak założyć działalność gospodarczą oraz czy opłaca się nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to wielkie  wyzwanie, dlatego że już na początku potrzeba wiedzy, w jaki sposób działalność będzie działała. Dlatego też znaczna część nowych przedsiębiorców zgłasza się w tym celu po wsparcie do biura rachunkowego. Warto postawić tego rodzaju krok, dlatego że w księgowości znajdują się profesjonaliści, jacy odnajdują się w aktualnych prawach oraz potrzebnych dokumentach. Dlatego też nawiązanie współpracy, zwłaszcza długotrwałej może dać nowej firmie sporo korzyści.

Najwazniejszymi pytaniami, które musi sobie zadać osoba chcąca założyć działalność są pytania o charakter oraz zakres działania. Ten kto prowadzi firmę musi wiedzieć, jakie ma zamiar świadczyć usługi i jakie dystrybuować produkty. Powinno się odgórnie określić ilość pracowników, współwłaścicieli i tym samym zależną od tego formę działalności gospodarczej. Już na początku należy ustalić metodę opodatkowania, a także dowiedzieć się, czy ten obszar funkcjonowania przedsiębiorstwa wymaga przystąpienia do VAT-u. Przy zakładaniu działalności księgowa odpowie na wszelkie ważne pytania, a także pomoże złożyć wniosek do CEIDG potrzebny do tego, żeby założyć działalność.

W jaki sposób się przygotować przed procesem zakładania firmy

Głównym obszarem, który należy przygotować to charakter firmy. Zakładając firmę przedsiębiorca powinien mieć dobry pomysł na biznes. Znaczna część osób na tym etapie przygotowuje biznesplan i na bazie niego ustala, czym ma zająć się firma, jakie będzie świadczyć usługi oraz kim będzie klient, jakim sposobem będzie się rozliczała księgowo, jaką przyjmie formę działalności itp. Ponadto należy już w tej chwili postarać się o kwalifikowany podpis elektroniczny. Pewnie każda kolejna księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy pozyskanie podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu. To dlatego że mienie tego profilu czy podpisu umożliwia podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych i również kontraktów elektronicznie, a za sprawą tego oszczędza wiele czasu, dlatego że zmniejsza zobowiązanie docierania do urzędów w ważnych sprawach. Podpisany tak dokument da się przesłać też drogą elektroniczną i posiada on taką samą wartość, co dokument podpisany odręcznie.

http://taxbiuro.net/

Jaki złożyć wniosek do CEIDG i jego poprawne uzupełnienie

Żeby zgodnie z wymogami założyć działalność przedsiębiorca musi zapisać ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wypełniając specjalny wniosek. Jest to dostępny dla wszystkich spis firm działających w Polsce. Wniosek wypełnia się na papierowym wydruku z osobistym podpisem i trzeba go dostarczyć go osobiście do odpowiedniego urzędu albo drogą elektroniczną, którą wystarczy podpisać podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym, a po tym przesłać do urzędu.

Księgowa w wybranym biurze rachunkowym z chęcią pomoże wypełnić wszystkie pola. Każde z nich musi być wypisane poprawnie, dlatego że za używanie fałszywych informacji grozi odpowiedzialność karna, o czym właściciel firmy również dowie się w biurze rachunkowym. Jeśli zdarzy się, że niektóre dane zmienią się albo z jakiegoś powodu staną  się nieprawidłowe, bez oporu da się je zaktualizować. Korzystanie z usług księgowej już od pierwszego dnia gwarantuje, że wniosek zostanie dobrze wypisany. Jeśli będzie to początek rozwijającej się współpracy z księgową, we wniosku znajduje się rubryka do dodania numeru NIP i nazwy biura rachunkowego, które będzie obsługiwało firmę księgowo.

Sam wpis do CEIDG jest darmowy dlatego nowi przedsiębiorcy powinni być wyczuleni na fałszywe wiadomości o potrzebie opłaty. Wiele biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeśli tak jest, przeważnie jest to niska opłata za wiedzę i pracę księgowej.

W jakich okolicznościach osoba zakładająca działalność musi rejestrować się do VAT

Przystąpienie do VAT nie jest obowiązkowe dla każdego, ale są takie rodzaje działalności gospodarczej, co są wymagane do rejestracji do VAT-u. Na przykład VAT, czyli podatek od towarów i usług zobowiązuje osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, jednak tworzące osobiście działalność gospodarczą, jako producenci, usługodawcy lub rolnicy. Obejmuje działalność osób wykonujących zawody prawnicze, doradcze, i podmiotów powiązanych ze ściąganiem długów. Pełna lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u również nie jest trudne. Wystarczy wypełnić wniosek VAT-R, który trzeba wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży usług i towarów. Podobnie w tej kwestii księgowa z wybranego biura rachunkowego może pomóc.

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego

Aby dobrze prowadzić firmę praca nie kończy się na tym jak dobrze uzupełniać wnioski. Księgowa zna wszelkie szczegóły rozliczeń, żeby klient siegał po jak najwięcej korzyści oraz przejmował się rozliczaniem bez odpowiedniej wiedzy. Przekazanie dokumentów księgowej równa się skrupulatnej pracy oraz dokonywaniu rozliczeń terminowo. Księgowa pamięta niezbędne ustawy, a dzięki mądremu wykorzystaniu umiejętności i wiedzy, umożliwia klientowi korzystanie z odpowiednich ulg i odliczeń. Kontakt z księgową także jest prosty oraz opiera się na życzliwej relacji. Łatwy przepływ danych tylko pokazuje, jak istotna jest obustronna współpraca pomiędzy klientem a biurem rachunkowym. Warto wspomnieć, że księgowa,  z którą przedsiębiorca założy działalność, będzie znać tę działalność od podstaw i dzięki temu będzie oferować wsparcie w wielu sferach działania.

Komentarze są wyłączone.