Księgowość dla firm – krótki poradnik

Dobra pizza Toruń - Pizzeria Toruń - Prawdziwa włoska pizza
Prawdziwa włoska pizza
26 stycznia, 2017
Pompy ciepła - Pompa ciepła powietrze woda - Wodna pompa ciepła - Gruntowa pompa ciepła - Pompy ciepła Toruń - Pompa ciepła cena
Nowoczesne pompy ciepła
27 stycznia, 2017

Biuro rachunkowe Poltax - Biuro księgowe Poltax - Biuro rachunkowe Toruń - Księgowość - Nowoczesne usługi księgowe - Usługi księgowe Toruń - Biuro Poltax Toruń - Prowadzenie księgowości - Obsługa księgowa firm

Prywatna działalność gospodarcza to doskonały pomysł dla osób, które doceniają niezależność pracy. Prowadzenie własnej firmy to prawdziwe wyzwanie, aczkolwiek najczęściej opłaca się, bowiem rynek jest zawsze otwarty na nowe pomysły i nietypowe usługi. Dowodem takiego sukcesu jest choćby nowatorski salon masażu dla zwierzaków, który przez cały dzień obsługuje kilkanaście kochanych psiaków. Pomysł rewolucyjny, wręcz przez poszczególne osoby uważany za niemożliwy do adaptacji, okazał się strzałem w dziesiątkę. Takie koncepcje częstokroć odsłaniają drogę ludziom, którym brakuje pewności siebie. A swoja działalność to wszakże upartość, całkowite zaangażowanie, ciągłe badanie nowych perspektyw i bezsprzecznie doświadczona księgowość, bez której firma jest wóz bez kół.

Profesjonalne biuro księgowe to podstawa każdego biznesu. Wyspecjalizowany księgowy nie tylko zna aktualne przepisy, ale również doradza nad konkretnymi inwestycjami. To opiekun każdej dynamicznie rozwijającej się firmy i powiernik najbardziej ukrywanych tajemnic przedsiębiorstw. Zakładając działalność powinieneś zadbać o sprawdzonego księgowego, czy pomoc biura rachunkowego które dopilnuje Twoich finansów. Dyskutując o finansach, sprawdź czego możesz się spodziewać, będąc młodym przedsiębiorcą.

Zakładanie firmy krok po kroku

Jeżeli pragniesz założyć własną działalność, musisz wiedzieć, że na początku czeka na Ciebie całe morze formalności. Rozpocznij od wypełnienia kwestionariusza CEIDG. Wstąp po prostu na stronę internetową firma.gov.pl i uzupełnij wszystkie wymienione pola. Wpis do Ewidencji jest jednorazowo wnioskiem o nadanie firmie indywidualnego numeru REGON i numeru NIP. Wraz z oddaniem formularza powinniśmy wybrać strukturę opodatkowania, ale to opiszemy w dalszej części. Kolejnym krokiem jest wizyta w ZUSie. Tam powinniśmy zapisać się jako przedsiębiorca. W ZUSie przedsiębiorcy posiadają poniekąd parzystą osobowość prawną – są z jednej strony płatnikami składek (samodzielnie i za pracowników) a z drugiej strony ubezpieczonymi. Jeżeli prowadzona działalność gospodarcza jest naszym wyłącznym źródłem pensji, to wypełniamy druk ZUA. Jeśli jednak jesteśmy zatrudnieni w innym przedsiębiorstwie na umową pracowniczą, wtenczas wypełniamy formularz ZZA. Kolejną rzeczą jaką wymusza od nas legislacja jest wybór biura rachunkowego, które będzie utrzymywało kartotekę finansową firmy. W tej kwestii możemy skorzystać z klasycznej księgowości, jak i bardziej innowacyjnej odmiany – księgowości online. Warto także pamiętać o wyrobieniu pieczątki, która często przydaje nam się w najmniej spodziewanych sprawach. Załóż także osobne konto bankowe, by rozdzielić rachunki osobiste o finansów firmy.

Różne formy opodatkowania

Jeśli nie jesteś świadomy tego jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjna, skorzystaj z porad profesjonalnego biura księgowego. Ogólnie krajowe przepisy dopuszczają cztery główne formy opodatkowania. Niżej powiemy Ci o nich nie trochę więcej:

  • Skala podatkowa – dochód jest opodatkowany według dwustopniowej skali. Przy dochodzie wynoszącym do 85 528 złotych podatek to 18% minus kwotę wolną od podatku. Z drugiej strony przy dochodzie przekraczającym 85 528 złotych suma podatku to 14.839, 02 zł + 32% wzwyżki powyżej 85 528 złote.
  • Podatek liniowy – tutaj istnieje poszczególna wartość podatkowa, która wynosi 19%, niezależnie od wysokości dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy zdecydowaniu się na tą formę opodatkowania usługodawca nie może pomniejszyć nabywanych wpływów o poniesione koszty podatkowe. Występują tutaj jednak, jako kompensata ,nieduże taryfy procentowe (3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20% w zależności od typu działalności).
  • Karta podatkowa – jest to niezwykle charakterystyczna odmiana opłaty podatków. Na wartość opłacanego podatku nie ma wpływu wartość dochodów, tylko takie czynniki jak: rodzaj prowadzonych usług, ilość pracowników, wielkość miasta, w którym firma ma siedzibę i data urodzenia podatnika. Niektóre osoby są jednak ustawowo wyłączone z tej formy rozliczania podatku.

Księgowość dla firm

Zależnie od możliwości Twojej działalności, wybierz stosowne biuro rachunkowe, które zajmie się rozliczaniem Twoich finansów. Każdemu debiutującemu przedsiębiorcy rekomendujemy, żeby skorzystał z nowoczesnych usług księgowych. Dzisiaj wiele biur księgowych proponuje nie tylko kompetentne doradztwo, ale także oprogramowania do prowadzenia firmy. Jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, że działalność zajmie Ci całą dobę, zdecyduj się na skorzystanie z usług mobilnego księgowego, który przyjedzie do Ciebie po wszelkie papiery i faktury. Zaoszczędzisz czas i będziesz mógł się zająć rozszerzaniem usług.

Mimo ogromnej liczby przeszkód i ryzyka, wiele ludzi wciąż decyduje się na organizowanie samodzielnej działalności. Nawet drobne firmy podkręcają naszą ekonomię, zatem chyba warto wykonać pierwszy ruch. Nie porzucaj swoich marzeń i planów, gdyż za kilka lat może się okazać, że dokładnie takiego podejścia potrzebował rynek. Nie zapomnij jednak, żeby zatrudnić doświadczonego księgowego, który fachowo zajmie się Twoimi finansami. Wejdź na tą stronę i odkryj jak prowadzi się nowoczesne usługi księgowe:Biuro Poltax Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok