Księgowość Toruń

Leczenie wad zgryzu
8 lutego, 2021
Pompy ciepła – montaż i serwis
9 lutego, 2021

Posiadanie firmy wiąże się bezpośrednio z potrzebą prowadzenia księgowości. Na podstawie dokumentów księgowych zapisywane są wszelkie wydarzenia finansowe zachodzące w firmie, za pomocą czego zdecydowanie łatwiej kontrolować wydatki. Dokumenty księgowe zawierają m.in. dane na temat sprzedaży i zakupów, inwestycji czy wydatków działalności i informacje z kategorii podatków i wynagrodzenia pracowników. Ze względu na to, że księgowość jest istotnym i rozbudowanym działem niemal każdej działalności, biorąc pod uwagę jej wielkość konieczna jest księgowa, współpraca z biurem rachunkowym lub cały wydział odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Dostępne są dwa główne sposoby prowadzenia rozliczeń księgowych, to są: księga handlowa, inaczej pełna księgowość i księga przychodów i rozchodów, inaczej księga podatkowa. Przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości regulują zasady, które określają, jakie przedsiębiorstwa powinny mieć pełną księgowość, a jakim wystarczy księga przychodów i rozchodów. W zależności od formy działalności gospodarczej i od samego charakteru firmy i przychodu rocznego.

Sposoby prowadzenia księgowości

Pełna księgowość to najbardziej rozbudowana metoda rozliczeń. Poprzez dokładne dane wskazuje finansową sytuację przedsiębiorstwa: płynność, rentowność i finansową gospodarność. Na podstawie księgi handlowej działalność rozlicza się z organami podatkowymi. Według ustawy o rachunkowości do prowadzenia księgi handlowej zobowiązane są m.in. spółki handlowe w tym kapitałowe, osobowe i spółki w organizacji, stowarzyszenia oraz fundacje nawet , kiedy ich źródłem przychodu są jedynie składki członkowskie, a także powiaty, województwa, gminy i ich związki. Poza tym pełną księgowość prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i spółki partnerskie, gdy we wcześniejszym roku obrotowym ich zarobki netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych miały przynajmniej równowartość 2.000.000 euro w złotówkach.

Z kolei księga przychodów i rozchodów jest księgowością uproszczoną. Wpisy na temat przychodów i rozchodów muszą obejmować w tym wypadku rejestr dochodów, przychodów i kosztów z podziałem na podatkowe zwolnienia. Do wykazu w księgowości uproszczonej muszą zostać dodane także ewidencje trwałych środków, zatrudnionych osób, a także wykaz dochodów zwolnionych z podatku z poprzednich lat. Uproszczoną księgowość prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i partnerskie spółki, jakich przychód pełnego roku nie przekracza 2.000.000 euro w złotówkach.

Sposób prowadzenia księgowości uzależniony jest od działania firmy, charakteru, wielkości i struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości powinna podlegać konkretna działalność gospodarcza zawsze można omówić ze specjalistą. Dla porównania zakładając firmę ze wsparciem biura rachunkowego, przedsiębiorca z łatwością otrzyma wskazówki wprost od księgowej, która metoda będzie najwłaściwsza.

Księgowość online

Podobnie jak w innych dyscyplinach, w księgowości także pokazują się nowoczesne metody technologiczne. Dużym ulepszeniem w prowadzeniu biznesu są stworzone w ciągu ostatnich lat specjalne programy komputerowe, oferujące kompleksowe prowadzenie księgowości. Zwykle tego typu programy da się wykupić na własność lub w abonamencie. Sporo biur rachunkowych używa tych programów, przede wszystkim z uwagi na to, że księgowość elektroniczna jest ogromnym ułatwieniem dla pracy księgowej, a także komfortu przedsiębiorcy. Pośród obszernych opcji w księgowości online zawierają się: możliwość szybkiego i sprawnego przekazywania, wystawiania, a także gromadzenia dowodów księgowych, modyfikacji planów kont, łatwego wglądu w finanse oraz dojścia do informacji o podatkach i składkach ZUS. Zwykle program księgowości online jest łatwy w obsłudze, a kolejnie aktualizacje pilnują, aby program był bez przerwy zgrany z przepisami.

Jak podejmować współpracę z księgową?

Możliwości współpracy z księgową są zróżnicowane. W wypadku dużych firm, gdzie jest bardzo dużo generowanych dowodów księgowych, najmocniej sprawdza się zaangażowanie własnej księgowej (lub nawet zatrudnienie pełnego działu księgowego) na etat. W sytuacji średnich i mniejszych firm często stosowaną praktyką jest prowadzenie księgowości, podejmując współpracę z biurem rachunkowym. Niezbędne we współdziałaniu z księgową jest ustalenie narzędzi, z jakich będą korzystać obie strony, aby w bardzo wydajny sposób przekazywać dokumenty i wszelkie działania księgowe. W księgowości należy bezwzględnie pilnować terminów, z uwagi na to wszelkie dokumenty, zawsze skompletowane i jak najlepiej opisane powinny dotrzeć do księgowej we właściwym czasie. Co więcej konieczna jest także dobra komunikacja. Elementem komunikacji rzutującym na wygodną współpracę, na jaki należy zwrócić uwagę jest właściwy przepływ informacji. Księgowa musi posiadać dostęp do najistotniejszych informacji finansowych i sytuacji firmy, aby móc na najwyższym poziomie wykonywać swoją pracę.

www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.