Praca w biurze rachunkowym

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki bez zaświadczeń
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się z wytężonym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad dziwnym liczydłem oraz trudnymi obliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia powyższy obraz pasuje trochę do sceny z filmu, niżeli do sytuacji życiowej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, własnoręcznie nie tworzy dodatkowych formularzy i stąd nie zarabia mało (zwłaszcza jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Księgowość jest najważniejszym wydziałem w każdej placówce, choćby wówczas, gdy jest realizowana na odległość i w następstwie tego żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej podstawowych powinności można zakwalifikować: przygotowywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie informacji, zapisywanie informacji do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań przede wszystkim dla różnorodnych instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa ma szansę wraz ze zdobywaniem doświadczenia wnioskować o awans w firmie. Na sto procent najatrakcyjniejszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje ruch zasobów finansowych w firmie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zawiaduje pomocnikami i zabiega o rozwój swojego resortu.

Każda księgowa ma szansę także założyć swoją działalność gospodarczą, więc utrzymywać osobiste biuro rachunkowe i samodzielnie obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu jednak nieodzowna jest licencja Ministra Finansów – trzeba udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (zaraz po skończeniu konkretnych studiów). Żeby otrzymać pracę jako księgowa, w ogóle nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie oczywiste. Powinniśmy bezwarunkowo opanować wybrane przepisy, razem z tymi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi obligatoryjnie mieć zatem ogromną wiedzę, gdyż to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W takim przypadku niezastąpione jest zrealizowanie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na poszczególnych uniwersytetach potrafią się nieco od siebie różnić). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tu o przedstawienie stopnia magistra, lecz o wystarczającą wiedzę. Natomiast tej nie można dostać na konkurencyjnych specjalnościach. Później księgowa jest zobowiązana uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli zamierza, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana mieć również umiejętności „przyrodzone”, przykładowo staranność i rzetelność w wypełnianiu wszelkich zadań. Pojedynczy defekt w rozliczeniach potrafi mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się z ogromnym obiegiem funduszy), ale także mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa powinna zaproponować każdemu Odbiorcy usługi z działu opracowywania księgi przychodów i wydatków (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania deklaracji podatkowych, jak i opracowywania sprawozdań, przykładowo dla urzędu skarbowego. Warto mieć na uwadze, że powinnością osoby pracującej w księgowości jest powiększanie wiedzy i rozwijanie zdolności. Inaczej mówiąc, stopnia magistra jest wyłącznie bazą do wykonywania niniejszego zawodu, a doświadczenie tym, czym możemy zjednać ogromną liczbę Klientów.

Ostatnio bardzo modna stała się „rachunkowość online” czy oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Interesanci wcale nie muszą wychodzić z domu lub placówki, żeby ich kwestie zostały dogodnie załatwione. Księgowa sama pojawia się w uprzednio omówionym miejscu i odbiera wszystkie rachunki na potrzeby rozliczeń. Jest w stanie również pozostać w firmie, dla której pracuje i tam na miejscu dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Samodzielna firma jest wspaniałym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od paru lat działają w tym fachu i w zasadzie nie pragną już mieć innej pracy u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednakże z wieloma warunkami, np. wysokimi nakładami budżetowymi. Koszt utworzenia niezależnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy zwłaszcza od miejsca, w jakim miałoby ono funkcjonować. W centrum metropolii wypożyczenie lokalu będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że sporą liczbę dokumentów można bezproblemowo załatwić online. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest jak najbardziej optymalnym wyjściem, szczególnie, gdy świeżo rozpoczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby utworzenia przedsiębiorstwa rachunkowego konieczne są: zarejestrowanie niezależnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy rzucać Klientom przypadkowym stawek, przykładowo takich, jakie znajdziemy w taryfikatorach pozostałych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i poziomem usług. Wykonywanie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Najczęściej przeprowadza się podział na ilość papierów.

Jeśli pragniesz wiedzieć więcej, kliknij w link w tym miejscu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.