Księgowość wielu osobom wiąże się z pracochłonnym zapisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz niezrozumiałymi obliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten charakterystyczny obrazek pasuje trochę do kadru z filmu, niż do sytuacji realistycznej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, odręcznie w ogóle nie konstruuje jakichkolwiek dokumentów i stąd nie zarabia skromnie (najczęściej jako główna księgowa w renomowanej firmie).
Rachunkowość jest najistotniejszym oddziałem w każdej placówce, chociażby wówczas, gdy jest przygotowywana na odległość oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pomieszczeniu. Do jej fundamentalnych zadań włącza się: wykonywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, weryfikowanie statystyk, wstawianie danych do systemu księgowego, obliczanie zobowiązań głównie dla przeróżnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.
Osoba zajmująca się księgowością może jednocześnie ze zdobywaniem umiejętności zabiegać o awans w przedsiębiorstwie. Na sto procent najciekawszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która obserwuje przepływ zasobów finansowych w firmie. Poza tym zajmuje się kwestiami administracyjnymi, kieruje pracownikami oraz zabiega o postęp swojego działu.
Osoba zajmująca się księgowością może także otworzyć własną działalność gospodarczą, więc rozwijać osobiste biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Interesantów. W tym przypadku aczkolwiek nieunikniona jest akceptacja Ministra Finansów – należy udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (zaraz po ukończeniu wybranych studiów). Żeby dostać pracę zarobkową jako księgowa, absolutnie nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.
Sporządzanie księgowości wcale nie jest takie oczywiste. Trzeba zdecydowanie rozumieć wszystkie przepisy, razem z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi koniecznie posiadać więc dużą wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału firmy. W zaprezentowanym przypadku nieuniknione jest ukończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach mogą się odrobinę od siebie różnić). Absolutnie nie chodzi w tym przypadku o posiadanie stopnia magistra, lecz o dostateczną wiedzę. A takiej wcale nie można zdobyć na innych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą zabiegać osoby mające długie praktyki w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).
Księgowa prócz zdolności uzyskanych dzięki praktyce, powinna mieć także kompetencje „wrodzone”, przykładowo wnikliwość i wytrwałość w pełnieniu wszelkich obowiązków. Mały błąd w księgach w niektórych przypadkach może mieć zgubne skutki dla całego przedsiębiorstwa.
Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w jakich spotykamy się ze sporym przepływem środków finansowych), ale także mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa powinna zaproponować każdemu Odbiorcy załatwianie spraw z działu prowadzenia księgi wpływów oraz odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania rozliczeń z US, jak również przygotowywania zestawień, np. dla GUS. Dobrze jest wspomnieć, że zobowiązaniem osoby funkcjonującej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i udoskonalanie umiejętności. Słowem, stopnia magistra jest w takim razie bazą do wykonywania niniejszego zawodu, natomiast zdobyte doświadczenie tym, czym możemy przekonać do siebie ogromną liczbę Kontrahentów.
W ostatnim czasie niezwykle popularna stała się „rachunkowość online” lub pomoc „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Konsumenci nie muszą wychodzić z budynku bądź instytucji, aby ich kwestie zostały dogodnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się we wcześniej obranym miejscu i zabiera wszelkie formularze na potrzeby obliczeń. Niekiedy może także pozostać w firmie, którą obsługuje oraz tam od razu zająć się daną sprawą.
Samodzielna firma jest interesującym rozwiązaniem dla księgowych, jakie od wielu lat funkcjonują w tej specjalizacji oraz stąd nie zamierzają już zatrudniać się u kogoś. Założenie biura księgowego wiąże się jednak z kilkoma postulatami, przykładowo znacznymi wydatkami finansowymi. Koszt założenia niezależnego biura księgowego zależy najbardziej od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W śródmieściu wynajęcie lokum na biuro będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Warto wiedzieć, że przeważającą część rachunków można komfortowo załatwić online. Więc mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie świetnym wyjściem, szczególnie, kiedy właśnie zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie odrębnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.
Mówiąc w skrócie nie można dyktować Interesantom przypadkowym cen, np. takich, które znajdzie się w taryfikatorach innych firm. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, położeniem biura i charakterem usług. Wykonywanie pełnej rachunkowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zwykle dokonuje się podziału na ilość rachunków.
Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w odsyłacz w tym miejscu – Księgowość