Optymalizacja stron WWW

E-sklep w oparciu o WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Elektroniczna e-księgowość
21 września, 2020

Optymalizacja stron WWW

WordPress oferuje wiele możliwości do tworzenia witryn internetowych, ich projektowania oraz prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa budowane są witryny, które da się bez trudu rozwijać również ze względu na pozycjonowanie. By optymalizacja strony internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić wtyczki i narzędzia zaprojektowane do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem szczególnie korzystnym do optymalizacji witryn internetowych jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze ocenia czas, którego potrzebuje przeglądarka, żeby w pełni wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google wystawia ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niska ocena punktowa może wpłynąć na jej zaniżenie. To co ważne w tym narzędziu, to kompletna analiza analiza danych, które wpływają na ten albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy potrzebują poprawy. Między innymi warto zmniejszać rozmiary obrazów, usuwać zasoby blokujące renderowanie, usuwać nieużywane kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Szczególnie rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, dostępne bezpośrednio w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, jednak jest nieco bardziej funkcjonalne, ze względu na dostępność 5 kategorii. Pierwszą jest wydajność strony. Analizuje stronę internetową ze względu na jej działanie. Analizuje m.in. czas ładowania strony, wskazuje nieużywane kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do poprawy, żeby poprawić wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są np. teksty alternatywne, przystępność języka oraz poprawna struktura.

Kolejny parametr – best practices – analizuje opcje strony internetowej pod względem działań użytkowników. Na przykład określa możliwość wklejania haseł, sprawy techniczne jak właściwe rozmiary pokazywanych obrazów czy dobre użycie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia stronę internetową również pod względem SEO. Ocenia między innymi wykorzystanie meta opisów czy atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie sprawdzać, czy witryna internetowa posiada funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy dobrze działa w formie uproszczonej. Tak szczegółowy audyt wskazuje niedociągnięcia, które należy zmienić dla jak najlepszej optymalizacji strony internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w przeciwieństwie do Lighthouse oraz Page Speed Insight skupia się w głównej mierze na urządzeniach mobilnych. Najważniejszej weryfikacji podlega czas ładowania witryny oraz sposób wyświetlania jej na telefonach. Test My Site tworzy dokładny raport wskazujący elementy, które trzeba naprawić. Między innymi wskazuje zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także podpowiada wyłączenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja wskazuje również ulepszenia, które pomogą dostosować witrynę do potrzeb użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google wskazuje również usprawnienia odnoszące się do takich działań, jak szybka metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google gwarantuje spory zakres narzędzi wskazujących najważniejsze usprawnienia dodatnio wpływające na optymalizację strony internetowej.

Wtyczki do optymalizacji witryn na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn na Wordpresie da się zastosować również zaprojektowane w tym celu wtyczki. Używając WordPressa otrzymuje się dostęp do darmowych oraz płatnych wtyczek, które zawierają wiele ciekawych dodatków, poprawiających strony internetowe. Wtyczki związane z optymalizacją mają na celu dodawanie usprawnień, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów CSS oraz HTML. Poprzez tę wtyczkę usuwane są niepotrzebne znaki HTML. Dzięki niej możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Co więcej wtyczka Autoptimize przenosi skrypty do stopki, w ten sposób pomniejsza czas wyświetlania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, która sprawdza strony, podstrony, wpisy itp. pod względem poprawności elementów SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta opisów albo parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest zmiana tych elementów, a ponadto wtyczka wskazuje poprawnie przygotowane elementy i takie, które trzeba zmienić w treści, żeby uzyskać jak najwyższe efekty optymalizacji strony internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas wyświetlania strony. Za pomocą generowanych reguł usprawnia wydajność strony dzięki czemu wyświetla się ona o wiele szybciej. Kieruje budowaniem pamięci podręcznej (cache), jej usuwaniem i na kompresję kodów np. CSS oraz HTML. Tą metodą przeglądarka zachowuje statyczne pliki w trakcie pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.