W jaki sposób założyć i używać podpisu elektronicznego?
Procedura założenia podpisu elektronicznego nie jest mocno trudna. Tak naprawdę w kilku łatwych krokach można założyć osobisty podpis kwalifikowany, wskazany tylko jednej osobie. W jaki sposób uzyskać własny podpis kwalifikowany? Potrzeba tylko zamówić zestaw zawierający oprogramowanie, czytnik, a także kartę, a w następnej kolejności wgrać program w komputerze. Ostatecznym elementem jest zatwierdzenie tożsamości w jednym z punktów partnerskich. To jest niezbędne do założenia osobistego e-podpisu, ze względu na to, że to dzięki niemu firma dostarczająca certyfikaty potwierdza, że właściwa, niepodająca się za kogoś innego, osoba będzie używała podpisu kwalifikowanego.
Kiedy jednak kolejne etapy będą dokończone z indywidualnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego można korzystać bez ograniczeń na zatwierdzony okres. Data ważności można wybrać samodzielnie. Zamawiając zestaw decydujemy, czy potrzebujemy certyfikatu kwalifikowanego na 2 czy 3 lata. Po tym czasie można odnowić indywidualny podpis i ciągle używać go bez trudu. Aby móc bezpiecznie używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego koniecznych będzie parę elementów, jakie decydują o właściwym zostawianiu podpisu.
Co składa się na bezpieczny własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany?
Podstawowym sprzętem, jaki trzeba mieć, żeby móc używać podpisu elektronicznego jest zestaw kupiony w sklepie certyfikowanego producenta albo jego partnerów. Z reguły w takim zestawie znajdują się: program komputerowy służący obsłudze podpisu elektronicznego, karta kryptograficzna i czytnik lub token.
Oprócz tego do każdego podpisu elektronicznego dopisane są 2 dedykowane kody PUK oraz PIN. Są one konieczne do poprawnego stosowania podpisu elektronicznego. Kod PIN konieczny będzie za każdym razem przy podpisywaniu plików, z kolei kod PUK stanowi ochrona w sytuacji jeśli wpisany kod PIN był 3-krotnie wprowadzony niepoprawnie i przez to certyfikat był zablokowany. Dobry kod PIN nadawany przy podpisach elektronicznych zazwyczaj składa się z 6 lub 8 cyfr. To całkowicie ważne, by trzymać kod PIN tylko dla siebie. W razie konieczności kod PIN zawsze można nadać na nowo.
Mając tak samo token lub czytnik i kod PIN, to wystarcza, by podpisywać dokumenty, z uwagi na to oddawanie ich w niepowołane ręce może poskutkować pojawieniem się kłopotów. Powodem tego jest to, że podpis kwalifikowany ma tę samą moc prawną, co podpis własnoręczny. W razie straty jakiegoś z elementów służących do składania podpisu elektronicznego, należy od razu bezzwłocznie poinformować centrum certyfikacji, w celu zawieszenia podpisu, żeby nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tu fundamentem, ze względu na to należy zachować ostrożność.
Co zrobić, by podpisać elektroniczny dokument?
Używanie podpisu elektronicznego nie należy do skomplikowanych zadań. Wykupienie indywidualnego e-podpisu kwalifikowanego umożliwia podpisywanie plików w różnych formatach. Dedykowane do obsługi oprogramowanie umożliwia używanie podpisu w kilku programach: bardzo dobrze zintegrowany jest między innymi z programem Płatnik.
Przykładem tego są pliki PDF, które można podpisywać poprzez aplikację do ich czytania: Adobe Reader. Trzeba tylko otworzyć wybrany dokument i odszukać wariant wśród wgranych certyfikatów. Trzeba wskazać swój własny elektroniczny podpis kwalifikowany, a za tym ocenić, czy jest on dobry. Po tych czynnościach wystarczy zapisać zmiany, jednocześnie wskazując folder zapisu. Po tych czynnościach konieczny będzie kod PIN, jakim będzie potwierdzone zostawienie podpisu. Po zatwierdzeniu, dokument jest podpisany.
Jak wygląda właściwie podpisany dokument?
To, czy dokument jest poprawnie podpisany można bez trudu zobaczyć poprzez program albo poprzez aplikację do odczytu plików PDF. To za sprawą możliwości sprawdzania danych o autorze. Program wskazuje zawarte informacje na temat samego certyfikatu i człowieka, który podpisał dokument. Aby właściwie sygnować dokument elektroniczny, należy podążać za instrukcją. W narzędziach oprogramowania powinny znajdować się dostępne narzędzia, w tym opcje korespondujące z elektronicznymi certyfikatami kwalifikowanymi. Trzeba wśród wprowadzonych certyfikatów wskazać własny, po czym sprawdzić, czy dane się zgadzają. Jeżeli tak, wystarczy wskazać opcję „podpisz dokument” i zatwierdzić swoje czynności poprzez wpisanie swojego numeru PIN. Od tej chwili dokument jest podpisany pełnoprawnym elektronicznym certyfikatem .
Trzeba jednak mieć na uwadze, że podpis kwalifikowany ma tę samą moc prawną, co podpis odręczny. Ze względu na to, należy podpisywać tylko te dokumenty, jakich wiarygodności oraz pochodzenia jesteśmy pewni. Zwłaszcza, jeżeli są to dokumenty wymieniane z kontrahentem.
Cena elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego
Aby określić cenę elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego, należy ustalić, jak będziemy korzystać i jak długo będziemy używać e-podpisu. Dokonując zakupu warto wskazać, jakim sprzętem chcemy operować – to jest, które elementy ma zawierac nasz zestaw obok samego oprogramowania sterującego podpisem – a także jego termin ważności. Indywidualny elektroniczny certyfikat kwalifikowany można zakupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Oprócz tego na cenę podpisu elektronicznego oddziałują również dodatki. Kiedy chcemy uzyskać obsługę wgrania oprogramowania przez sprzedawcę podpisu albo zyskać dodatkowe usługi, np. usługę znaczników czasu, określającą dokładny moment podpisania dokumentu. Należy liczyć się z tym, że koszt e-podpisu kwalifikowanego wzrośnie.
https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/