Sklep internetowy przygotowany przez WooCommerce

Nowoczesne termoizolacje budynków Toruń
2 lutego, 2021
Gabinet stomatologiczny
2 lutego, 2021

Sklep internetowy w oparciu o WordPress i WooCommerce

WordPress, jako od dawna jedna z najbardziej znanych i często stosowanych platform do projektowania witryn WWW posiada też specjalną zaletę. Najciekawsze funkcje zawierają się we wtyczkach, a za sprawą wtyczki WooCommerce to także narzędzie do stworzenia własnego sklepu internetowego. Z uwagi na to, że WordPress funkcjonuje poprzez własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest przyjazny w obsłudze dla użytkowników i umożliwia budowanie sklepów i stron internetowych bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy programistycznej.

WooCommerce jest całkowicie wkomponowaną w WordPressa wtyczką, która przerabia witrynę na WordPressie w e-sklep. Jej obsługa, szczególnie że jest również po polsku, jest właściwie łatwa i gwarantuje wiele opcji. Dzięki niej można wpisywać produkty, ich opisy oraz parametry, grafiki, ceny, a także dostępność w magazynie. Z kolei klienci sklepu zyskują funkcję koszyka i w prosty i bezproblemowy sposób kupić oferowane produkty.

Z jakiego powodu warto założyć sklep internetowy poprzez WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce powstała z myślą o użytkownikach WordPressa, dlatego jest dopasowana do jego potrzeb, a jej instalacja jest całkowicie prosta. Co więcej wiele motywów oraz szablonów jest zupełnie kompatybilnych z WooCommerce, dzięki czemu graficzna oprawa, rozmieszczenie elementów czy działanie sklepu na WordPressie jest nietrudne do poprzawiania. Wszystko, czego potrzeba to niewielka ilość wiedzy i wyobraźni, żeby zaprojektować sklep internetowy dopasowany do potrzeb, a do tego interesujący wizualnie i przyjazny dla użytkowników.

Co tak samo istotne, budując e-sklep poprzez WooCommerce zyskuje się całkowitą kontrolę nad całym sklepem. To wyróżnia WooCommerce w zestawieniu do sklepów abonamentowych, to bezproblemowe  modyfikacje wyglądu i funkcjonalności sklepu, przy wsparciu specjalistów. E-sklepy na WordPressie są tak znane, że w celu rozwiązania problemu można nie tylko zwrócić się o wsparcie profesjonalnych firm, ale także szukać wśród grup, na blogach czy forach wsparcia ekspertów i osób, które uprzednio zetknęły się z konkretnym problemem.

Pozytywem WooCommerce jest także to, że posiada ogromny zakres rozbudowanych dodatków. Powodzenie sklepów internetowych na WordPressie powoduje, że developerzy stale tworzą osobne dodatki i wtyczki do WooCommerce. To sprawia, że gdy sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, z reguły wystarczy przejrzeć gotowe wtyczki i bardzo prawdopodobne jest to, że niezbędne do pracy pożądane rozszerzenie można podłączyć od dawna. Co więcej WooCommerce systematycznie usuwa konflikty pomiędzy dodatkami i motywami w czasie aktualizacji.

Uruchomienie sklepu internetowego przez WordPress

Dodanie WooCommerce do WordPressa jest w pełni nietrudne. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po instalacji wtyczki, w pasku administratora pojawiają się nowe funkcje, w których możliwe jest dodawanie produktów, zarządzanie zamówieniami czy płatnościami oraz przechowywanie informacji o klientach. Oprócz tego dostępne są też raporty, statystyki i analizy sprzedaży.

Warto mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie możliwości WooCommerce są w pełni nieodpłatne. O ile darmowa wersja oferuje naprawdę sporo, niektóre przydatne w e-sklepie funkcje mogą łączyć się z opłatami. Między innymi płatne rozszerzenia dotyczą obsługi płatności elektronicznych, integracji z firmami kurierskimi, sklepami portali społecznościowych (np. na Facebooku), czy rozwiniętych funkcji mechanizmów promocji oraz opinii. Część płatnych funkcji zawiera bezpłatną wersję, jednak może zdarzyć się tak, że do najlepszego działania sklepu na WordPressie najlepsza okaże się wtyczka płatna.

Wsparcie i bezpieczeństwo sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo sklepu internetowego to istotna kwestia. Sam WordPress oraz WooCommerce są nadal poprawiane przez autorów, z powodu czego są oceniane jako narzędzia bezpieczne. Problemem mogą stać się jednak dodatkowe wtyczki, które nie w każdym przypadku są w pełni dostosowane, przez co mogą w pewnym zakresie tworzyć dostęp do witryny. Z uwagi na to, należy wybierać umiarkowaną ilość rozszerzeń, przede wszystkim tych szczególnie koniecznych do prowadzenia sklepu. Żeby zapewnić bezpieczeństwo sklepu internetowego stworzonym przez WordPress i WooCommerce najlepiej co raz aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje zwykle mają na celu usuwanie luk i błędów. Oprócz tego dostęp do konta administracyjnego oraz serwera FTP powinien posiadać głównie właściciel sklepu i ewentualnie osoby wsparcia technicznego. Co więcej hasła dostępu muszą być zawsze wyjątkowo skomplikowane, żeby gwarantowały większe bezpieczeństwo sklepu internetowego.

Należy także postawić na solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz wsparcie fachowców. Wsparcie techniczne może być nieoceniona, kiedy pojawi się problem, z którym trudno będzie wygrać samemu. Obok współpracy z fachową firmą, która trudni się wsparciem technicznym do WordPressa, wiele opracowań problemów znajduje się na blogach i forach internetowych lub na grupach. Niekiedy wystarczy zadać pytanie i czekać na odpowiedź. Jeśli jednak problem wymaga szybkiej naprawy, lepiej sięgnąć po pomoc ekspertów.

Sklepy internetowe

Komentarze są wyłączone.