Leczenie ortodontyczne
1 lutego, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samemu stworzyć witrynę internetową na WordPressie?

Samodzielne przygotowywanie witryny na WordPressie może wydawać się skomplikowane, jednak nawet z minimalnymi umiejętnościami programistycznymi jest w pełni dostępne, ze względu na dużą ilość udostępnionych narzędzi, ułatwiający całkowity proces twórczy. Wiele lat temu na początku WordPress bardziej brany był za platformę blogową niż jako baza, gdzie można stworzyć fachową witrynę WWW. W związku z tym bazowe funkcje nastawione były na komponowanie wpisów blogowych. Teraz wiele osób prowadzących  profesjonalne witryny ciągle używa możliwości wstawiania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji dostosowanych do specyfiki konkretnej witryny. Przeważnie wpisy są wyodrębnione do specjalnie przygotowanej zakładki, w której cyklicznie ukazują się nowe posty. Natomiast większą część całej witryny wypełniają podstrony z treścią, która zazwyczaj przez długi okres zostaje taka sama. Na tych podstronach często umieszczane są opisy personelu, usług, osiągnięć, certyfikatów oraz np. cenniki. By te poszczególne elementy mogły zostać zbudowane bez fachowej wiedzy potrzebny będzie page builder, czyli edytor za pomocą którego zbudujemy poszczególne części tekstowe i wizualne, jakie pojawią się na witrynie.

Podstawowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy wizualny edytor jest funkcją wbudowaną w WordPressie już w momencie rozpoczęcia pracy. Wysoko zaawansowane są zarządzane przez wtyczki instalowane do kokpitu administracyjnego. Idea edytora wizualnego na WordPressie polega na dołączaniu poszczególnych elementów do witryny WWW poprzez selekcję najbardziej dopasowanego, po czym przeciągnięcie go (metodą przeciągnij i upuść) w wybrane miejsce. Bazowy wizualny edytor na WordPressie oferuje w sumie zbliżone opcje zarówno przy tworzeniu głównej strony, podstron, jak i wpisów. Cały proces tworzenia polega na selekcji konkretnego bloku, wypełnienia go tekstem bądź grafiką, a potem dostosowaniem do siebie kolejnych bloków. Tą techniką można edytować na przykład nagłówki , akapity, listy, pliki, cytaty. Każdy z tych elementów można grupować, układać , dodawać do nich odstępy i separatory. Co więcej nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia wstawianie samodzielnie kodów HTML, widżetów (np. kategorie, tagi, kalendarz), czy odnośników do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie wymaga to żadnych zdolności programistycznych. Dodajemy obrazy, treść, dodatki itp. wskazujemy ich wielkość, kolory, pogrubienie, a edytor wizualny samodzielnie koduje. Przy edycji wpisów możliwe są dodatkowe opcje, gdzie można samodzielnie wybrać datę publikacji wpisu, przypisać mu wybraną kategorię, a także tagi oraz dodawać zdjęcie wyróżniające, które będzie okładką danego postu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Szczególną zaletą WordPressa sa funkcje dodawania wtyczek, które w znaczny sposób wspomagają budowanie witryny WWW. Nie jest to tylko pakiet dodatków, co umożliwia wstawianie zaawansowanych elementów jak np. harmonogramy, formularze lub rozbudowane tabele. Pośród wielu wtyczek odpowiadających za pojedyncze zaawansowane elementy są też kompletnie zaawansowane wizualne edytory, wzbogacone o większą ilość możliwości. Wtyczki dostępne są płatne oraz darmowe, gdzie wersje płatne są najbardziej rozwinięte. Ponadto niektóre szablony mają w zestawie dojście do wybranej wtyczki edytora. Taki dodatek jest w takiej sytuacji w pewnym zakresie ograniczony, jednak jego koszt wliczy się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Jednym ze znanych szablonów, zawierającym rozbudowany wizualny edytor jest BeTheme od Muffingroup. Wgrany do niego Muffin Builder zapewnia wielki zasięg opcji, związanych z dodaweniem i pogrupowaniem zawartości na witrynie. Ten wizualny edytor w bardzo prosty sposób pomoże zaprojektować fachową i ciekawą witrynę WWW na równi dla firmy, jak i stale aktualizowanego bloga. Dzięki możliwości wstawiania rozmaitych elementów od grafik, przez teksty po przydatne dodatki w podsekcjach i kolumnach o wielu rozmiarach, bez przeszkód zaprojektujesz ciekawą witrynę internetową dostosowaną do Twoich potrzeb.

Elementor

Największą zaletą Elementora jest to, że w odróżnieniu od najprostszego wizualnego edytora WordPressa oraz Muffin Buildera, wszystkie elementy można umieszczać, poprawiać bezpośrednio z widokiem witryny. W przypadku tamtych rezultat jest widzialny dopiero po potwierdzeniu wpisanych poszczególnych okien w miejscu edycji witryny. Elementor pracuje bezpośrednio z Podglądem w rzeczywistym czasie. Ma wbudowanych bardzo dużo opcji do co poszczególnych elementów oraz ich opcji. Właściwie prawie każdy element da się bez trudu dopasowany i ułożony według upodobania edytując kolory, rozmiary, czcionki i np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najbardziej znanych i często używanych wtyczek do tworzenia stron internetowych. Podobnie jak w przypadku Elementora pracuje bezpośrednio na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. Co w znacznym stopniu ułatwia budowanie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder posiada sporo zaawansowanych opcji, których obsługa nie sprawia trudności, czasami skrypt wymaga momentu na aktualizację danych, dlatego dodawane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia budowanie stron internetowych, dzięki metodzie wybierania i przesuwania elementów. Tworzenie w rzeczywistym czasie oraz duża ilość możliwości zmieniania stylów i treści sprawia, że jest znacznie bardziej polecaną wtyczką do edycji. Jednym z ciekawych elementów Divi, jest zawarcie całej historii zmian, dzięki czemu bezprzeszkód można wrócić do wcześniejszego momentu i podjąć edytowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najwcześniejszych wizualnych edytorów, dlatego bardzo często jest stanowi pakiet wybranych szablonów. Przez wiele lat był aktualizowany do tego stopnia, że posiada bardzo dużo wartościowych możliwości, które pozwolą stworzyć profesjonalną stronę. Zaawansowane opcje oddziałują niestety na jego wydajność, dlatego niekiedy jest bardzo powolny. Mimo to jest łatwy w obsłudze i stosunkowo tani.

Strony www Toruń

Komentarze są wyłączone.