Chirurgia stomatologiczna – Chirurgia stomatologiczna

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową Toruń
29 stycznia, 2021
Implanty dentystyczne Toruń
29 stycznia, 2021

Chirurgia stomatologiczna – Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Większość osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z litrami rozlewającej się krwi, skomplikowanymi operacjami i powikłaniami. Tak naprawdę to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest mocno przesadzone. Chirurgiczne leczenie zębów polega bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu zakażeń. Ta metoda leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Poziom wiedzy i umiejętności dzisiejszych dentystów a także nowoczesny sprzęt powodują, że leczenie nawet beznadziejnych przypadków jest możliwe i w pełni bezpieczne. Dzięki współczesnym metodom leczenia, zamiast obawiać się odwiedzin u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy kłopotów z uzębieniem. Dzięki innowacyjnym metodom leczenia rany  goją się łatwiej. Współczesne metody znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to pewność, że operacja przebiegnie bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi operacjami przeprowadzanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie traktuje się również zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także różnego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często przeprowadza się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo ważną kwestią nowoczesnej stomatologii jest także uzupełnianie ubytków. Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy dbać o to, by wypełnić puste miejsca po usuniętych zębach. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym nieprzyjemnościom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są operacje  z zakresu przygotowania do noszenia protez i implantów. Do takich działań należy również wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Wiele osób bardzo denerwuje się przed zabiegiem u chirurga stomatologii. Często wyobrażamy sobie skomplikowany zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to odpowiednie źródła wiedzy. Wiele osób na grupach dyskusyjnych opowiada o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, silne krwawienia- takie przypadki zdarzają się sporadycznie. Dzisiejsza dentystyka jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się zwyczajną pracą dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne odczucia np. w czasie ekstrakcji zębów- szarpanie ale absolutnie nie ból! Zabiegi przeprowadza się za pomocą mikroskopu. Jama ustna jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera możliwość pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne metody znieczulenia są tak różnorodne, że mnóstwo pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego opłaca się ten temat przemyśleć trochę wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przed operacją.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: Wand, czyli „magiczna różdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także duży wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający podawany za pomocą strzykawki. Możliwość wyboru jest duży, dlatego można dostosować metodę do osobistych preferencji. Osoby, które obawiają się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie za pomocą „magicznej różdżki”- znieczulenie jest podawane za pomocą komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy niekomfortowego uczucia bolesnego „wtłaczania” leku. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane pacjentom, u których drętwienie jamy ustnej powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest także gaz rozweselający. Pacjentowi aplikuje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma słodki zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent robi się senny, nieco otumaniony, uspokojony.

Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , upewnij się też, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najczęstsze przeciwskazania, to przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne środki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również należy powiadomić o tym lekarza, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię operacja usunięcia zęba, powinieneś mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest również zjeść porządny obiad – po operacji nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, należy się upewnić, że przyjmowane przez nas leki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie nie zadziała.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć obfitność krwotoków. Na 12 godzin przed zabiegiem należy też odstawić palenie papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania operacji jest dostosowanie terminu zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest również zachowanie po operacji. Najgorsze będą zazwyczaj 2-3 doby po operacji, zanim rana nieco się wygoi. Po opuszczeniu gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Musisz także pamiętać o nienagannej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rozcięcia. Przez pierwsze dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego warto płukać jamę ustną wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska ma działanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po operacji może również występować opuchlizna- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/

Komentarze są wyłączone.