Chirurgia szczękowa – jakie zabiegi ?

Implanty zębów w jeden dzień – Stomatologia estetyczna Toruń
12 lutego, 2021
Najem lub sprzedaż nieruchomości z pomocą biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z hektolitrami lejącej się krwi, skomplikowanymi zabiegami i powikłaniami. Tak naprawdę to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Chirurgiczne leczenie jamy ustnej polega bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu zakażeń. Ten sposób leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Poziom wiedzy i umiejętności współczesnych stomatologów a także nowoczesny sprzęt powodują, że leczenie nawet beznadziejnych przypadków stało się możliwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki nowoczesnym technikom leczenia, zamiast bać się wizyty u chirurga, możemy być przekonani, że raz na zawsze i bezpiecznie pozbędziemy się problemów z zębami. Dzięki najnowszym metodom leczenia rany  goją się łatwiej. Współczesne sposoby znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to pewność, że operacja odbędzie się bez bólu.

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają złożone przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie traktuje się również zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także różnego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często przeprowadza się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo ważną kwestią nowoczesnej dentystyki jest także uzupełnianie ubytków. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym zgryzem, musimy zadbać o to, by wypełnić puste miejsca po usuniętych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym negatywnym skutkom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzane są zabiegi  z zakresu przygotowania do noszenia protez i implantów. Do takich działań należy również usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy obawiać się zabiegu?

Wiele pacjentów bardzo denerwuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Najczęściej wyobrażamy sobie skomplikowany zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to dobre źródła wiedzy. Wiele osób na grupach dyskusyjnych opowiada o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, obfite krwawienia- takie przypadki mają miejsce bardzo rzadko. Dzisiejsza stomatologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są rutyną dla każdego wykwalifikowanego specjalisty.  Jedyną rzeczą, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to specyficzne wrażenia np. w czasie ekstrakcji zębów- szarpanie ale absolutnie nie ból! Operacje przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera możliwość występowania zakażeń.

Zabiegi ze znieczuleniem

Współczesne sposoby znieczulenia są tak różnorodne, że większość pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego warto tę kwestię przemyśleć nieco wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przed zabiegiem.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór formy znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający aplikowany za pomocą strzykawki. Możliwość wyboru jest duży, zatem warto dostosować metodę do osobistych preferencji. Osoby, które obawiają się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest aplikowane przy użyciu komputera, który w sposób niewyczuwalny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego wrażenia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie polecane osobom, u których drętwienie jamy ustnej powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest też gaz rozweselający. Pacjentowi aplikuje się podtlenek azotu z tlenem. Bardzo często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się śpiący, nieco otumaniony, zrelaksowany.

Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , zastanów się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najczęstsze przeciw wskazania, to przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne środki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym dentystę, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Po pierwsze zanim udasz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię operacja usunięcia zęba, powinieneś mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest również zjeść porządny obiad – po operacji nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne powodują utratę krwi , powinniśmy się upewnić, że przyjmowane przez nas leki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem przed zabiegiem pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć obfitość krwotoków. Na 12 godzin przed operacją trzeba też odstawić palenie papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania operacji jest zgranie zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych środków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Istotne jest również postępowanie po operacji. Najtrudniejsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po operacji, zanim rana nieco się wygoi. Po opuszczeniu gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów- możesz spowodować wypadek. Nie zapominaj o idealnej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rany. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania ust na bazie alkoholu. Zamiast tego warto płukać usta chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia ma działanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu odpowiedniej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po operacji może również występować obrzęk- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

Więcej o chirurgii  i koszty zabiegów na : Chirurgia stomatologiczna Toruń

Komentarze są wyłączone.