Czym są mosty protetyczne

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pcv Toruń
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Urządzanie mieszkania -meble stylizowane na antyki
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Utrata zęba równa się z potrzebą jego zastąpienia, żeby nie dopuszczać do następnych dolegliwości. Oboczne zęby oraz zęby naprzeciw potrzebują wsparcia, inaczej one same mogą zacząć się poruszać,  a ostatecznie wypadać. Z uwagi na to stomatolodzy zalecają szybko wypełnić lukę. Pośród często wykorzystywanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż mieścić się zęby, które posłużą za oparcie dla mostu. Ten typ uzupełnienia protetycznego może więc być zastosowany gdy luka pojawiła się między zębami sąsiednimi. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest to, że można tak zastąpić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są o wiele wygodniejsze w przeciwieństwie do protez ruchomych. Choć znaczna część pacjentów obawia się drobinek jedzenia przedostających pod most, dentyści uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, bo dobrze dobrany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć kupno mostu protetycznego, bo jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które nakłada się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, co zasłania utracony ząb. Są dwa rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny montuje się na wcześniej spreparowane przyległe zęby, ewentualnie zdarza się również tak, że zamiast zębów filarami stają się implanty zębowe. Taki typ mostu jest bardzo trwały i wykorzystywany w większości klinik dentystycznych. Bywają również miejsca, w jakich koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często wykorzystywana, bo jest bardziej nietrwała i można nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne od stomatologa tworzone są z kilku różnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z jakiego robione są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Wykonanie mostu protetycznego wskazanie przed dentystów jest przed wszystkim tym pacjentom, którzy chcieliby trwale uzupełnić przerwę po usunięciu zęba albo zębów, jednak nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby zakryć powstałą przerwę i zatrzymać nasilające się przemieszczanie się zębów pobocznych oraz spowolnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, bo wpływa nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, jaka może przez to wyglądać starzej. Uzupełnienie luki po zębie w klinice dentystycznej działa w ten sposób, że odzyskujemy odpowiedni podział sił w trakcie żucia oraz właściwe funkcje i konstrukcję zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł ze względu na odkładające się w luce resztki pokarmu. Podstawowym dla pacjentów zaleceniem do założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki trzeba spełnić, żeby stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zniszczenia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Podstawowym elementem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza i badania, które pozwolą dentyście uznać, czy założenie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Jeśli stomatolog nie dopatrzy się żadnych przeszkód, będzie mógł ruszyć do pracy. Gdy zgodnie z planem podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Według tego stomatolog musi odrobinę je oszlifować, żeby następnie możliwe było indywidualne dobranie mostu. Mimo niepokoju wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo zachodzi w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, ile części zęba może poddać szlifowaniu. Ten zabieg nie będzie konieczny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby będą już gotowe, następnym krokiem wykonania mostu jest zebranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk będzie mógł wykonać indywidualnie dobrany most. Na ten czas, gdy protetyk tworzy indywidualny most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Gdy w końcu most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a potem zakłada na stałe.

Zalety mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i wysoka estetyka. Dzięki nim możemy zastąpić parę zębów jednocześnie i odzyskujemy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz zupełny komfort.

Most pełnoceramiczny

Komentarze są wyłączone.