Chirurg stomatolog wykonuje wiele odrębnych, najczęściej problematycznych zabiegów stomatologii. Tyczy się to leczenia schorzeń jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z zakresu korekcji wad zgryzu, usuwania zapaleń, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog także aplikuje implanty. Do zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa należy wyrywanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant zęba, a do tego jego wszczepienie.
O ile ósemki wybijają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, zazwyczaj sprawiają dużo bólu. Zdaniem dentystów zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Istnieją jednak takie przypadki, które decydują o tym, że konieczne jest usunięcie ósemki. Wtedy trzeba zgłosić się do chirurga stomatologa , który zaradzi na problem.
Przważnie proces wyrastania ósemek jest zakłócony na przykład z uwagi na brak przestrzeni wśród zębów. Ósemki, kiedy nie mogą poprawnie wyjść, napierają na poboczne zęby. W ten sposób powodują przeważnie ból i przemieszczanie się pobocznych zębów. Niewystarczająca przestrzeń dla konkretnych zębów może powodować problemy w trakcie całkowitego otwierania ust. To oznacza dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.
Wyrwanie ósemek przez chirurga stomatologa właściwe jest również wtedy, gdy ząb uszkadza próchnica. Taka choroba może bez przeszkód atakować poboczne zęby, z tej przyczyny trzeba usunąć jej źródło. Bywa też tak, że w pobliżu zęba pojawia się obszerny stan zapalny dziąsła, przeważnie spowodowany właśnie próchnicą. W takim wypadku ekstrakcja ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego okazuje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.
Zabieg endodontyczny jest oceniany jako wielce dokładnym zabiegiem, a endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, bywa tak, że ciężko jest dojść do każdego z rozgałęzień zębowego kanału. W takim przypadku potrzebna jest resekcja chirurgiczna zęba. Taki zabieg polega na dojściu do niezauważonej części zębowego kanału, w którym zostało infekcja.
Z reguły resekcja zęba konieczna jest, kiedy chirurg dentysta nie może zobaczyć dobrze zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zaatakowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dojścia do zęba przez zabieg endodontyczny.
Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog nacina tkankę śluzówki, by dojść do kości oraz wnikliwie zobaczyć ząb i wyjąć zaatakowane przez chorobę elementy. Chirurg stomatolog przeprowadza resekcję zęba korzystając z mikroskopu. To sprawia, że taki zabieg jest bardzo dokładny i pozwala stomatologowi dojść do wszelkich rozgałęzień zębowego kanału. W chwili, gdy kanał jest już dobrze oczyszczony wypełnia go dentystycznym cementem.
W rezultacie utraty lub ekstrakcji zęba z czasem rozpoczyna się proces zaniku kości. Dochodzi do tego przez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. O ile bardzo szybko chirurg stomatolog szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. By móc zaaplikować implant później niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości przy użyciu biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia zachodzi znacznie szybciej. Jeżeli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, zazwyczaj chirurg stomatolog bierze go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym celem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek budujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog może bezpiecznie podjąć się aplikacji implantu stomatologicznego.