Implanty zębów wypełniają przerwy po utracie zębów i są jednym ze znanych i bardzo trwałych wypełnień protetycznych. Po właściwie przebytym leczeniu śruba implantu zębowego jednoczy się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.
Za pomocą implantów można wypełniać nie tylko pojedyncze braki, a nawet komplet zębów. Implanty stomatologiczne są też doskonałym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.
Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębów jest ich solidność. Zdaniem dentystów bezbłędnie wstawiony implant może posłużyć właściwie całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo upływu lat nie tracą swojej jakości, nie psują się i nie powodują kłopotów. Ponadto wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty zębowe nie przemieszczają się i nie pozwalają, aby np. zamocowana na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.
Dla kogo przeznaczony jest implant zębowy?
W głównej mierze implantów stomatologicznych nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani u osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż postępujący proces rozwoju szczęki.
Wiele przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębów, jednak muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują także ci, którzy od lat nałogowo palą papierosy.
Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?
Implanty zębów oferują sporo możliwości naprawy estetyki uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent wymaga zastąpienia kilku zębów, a nawet całego łuku.
Stomatolog protetyk posiada dostępnych parę rozwiązań, ale obecnie zwykle wybieranymi metodami są aplikacja implantów albo użycie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile oba te rozwiązania świetnie eliminują bezzębie, oba mają swoje plusy i minusy. Czasami używanie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta ze względu na na przykład nietypowe uwarunkowania anatomiczne szczęki. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Co parę lat należy je wymienić, ponieważ z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były jako nowe.
Wszczepienie implantów stomatologicznych z kolei zajmuje sporo czasu ze względu na konieczność wszczepienia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, a w zamian za to implant może posłużyć do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.
Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?
Fundamentalnym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość zabiegów gwarantuje pożądane skutki. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą ogromnej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu były zazwyczaj usuwane.
Z kolei implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a obok tego nie niszczeją, gdy pacjent właściwie dba o higienę , implanty są w świetnym stanie dożywotnio. W związku z tym nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekastrakcja bardzo zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem zęba, jest zazwyczaj rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.
Czego się trzymać po zabiegu wszczepienia implantu zęba?
Przede wszystkim powinno się zrezygnować bardzo ciepłych pokarmów i przejść na półpłynną dietę. Nie powinno się wykorzystywać części jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest także dotykanie placami i językiem miejsca wszczepu, aby nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Powinno się rzucić papierosy i alkohol, z uwagi na to, że rozregulowują proces zrastania się dziąseł. Oprócz tego na czas mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.
Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń dentysty. Koniecznie jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko zauważy się alarmujące objawy.
Branie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z zaleceniami stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez zgody dentysty może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.
Jak troszczyć się o implant dentystyczny?
O implanty dentystyczne powinno się dbać w taki sam sposób, w jaki o prawdziwe zęby. Bazą jest szorowanie dwukrotnie za dnia, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.
Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, powinno się o nie dbać z równie dużą uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach pozostałości jedzenia zaczną gromadzić się przy linni dziąseł. To często otwiera drogę do stopniowego osuwania się dziąseł. Wtedy często pokazuje się tytanowy korzeń implantu zęba, tym samym tracąc swoje piękno. Co więcej warto przynajmniej dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę.