Implanty stomatologiczne zastępują luki gdy wypadną zęby oraz są jednym z popularnych oraz najbardziej trwałych uzupełnień protetycznych. Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu śruba implantu zęba łączy się z kością, a oparta na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.
Ze względu na zastosowanie implantów da się zastapić nie tylko pojedyncze braki, a nawet komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również trwałym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.
Jedną z głównych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Przypuszcza się, że bezbłędnie zaaplikowany implant może posłużyć nawet do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, mimo przepływu lat nie tracą swojej wartości, nie niszczą się oraz nie sprawiają kłopotów. Co więcej wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębowe nie przemieszczają się oraz nie pozwalają, by np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.
https://implantytorun.pl/implantologia/
Po pierwsze implantów stomatologicznych nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces rozwoju szczęki.
Część czynników nie odbiera całkowicie możliwości korzystania z implantów zębowych, jednak muszą być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to na przykład osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają też ci pacjenci, którzy latami są uzależnieni od papierosów.
Implanty zębowe proponują wiele możliwości poprawy piękna uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent wymaga wymiany wielu zębów, a nawet pełnego łuku.
Stomatolog protetyk posiada dostępnych kilka rozwiązań, jednak obecnie zwykle wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub zastosowanie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż te sposoby skutecznie zakrywają bezzębie, mają zarówno plusy i minusy. Czasami używanie protezy może okazać się niedostępne przez na przykład nieodpowiednie warunki budowy jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Co kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak na początku.
Aplikacja implantów zębów natomiast zajmuje znaczną ilość czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a w zamian za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.
Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia oceniany jest jako jeden z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak znaczna część zabiegów gwarantuje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być zazwyczaj usuwane.
Tymczasem implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie psują się, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty są w świetnym stanie dożywotnio. W związku z tym nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekastrakcja mocno zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest z reguły rozwiązaniem znacznie lepszym.
Przede wszystkim trzeba nie przygotowywać parzących potraw i przenieść się na dietę półpłynną. Nie powinno się wykorzystywać sfery jamy ustnej. Nie pozwala się też sprawdzanie placami i językiem miejsca wszczepu, aby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Należy odstawić papierosy i alkohol, ponieważ rozregulowują proces zrastania się tkanek. Co więcej przez okres około miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.
Bardzo ważne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, jeśli tylko wystąpią niepokojące objawy.
Pobieranie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko zgodnie z zaleceniami stomatologa. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez decyzji lekarza może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze też przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.
O implanty należy dbać tak samo jak o nasze zęby. Podstawą jest szczotkowanie przynajmniej dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.
Pomimo tego, że implanty nie ulegają korozji ani próchnicy, trzeba troszczyć się o nie z szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną osadzać się w okolicy dziąseł. To może prowadzi do powolnego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji zwykle odkrywa się tytanowy korzeń implantu zęba, w ten sposób tracąc estetykę. Co więcej powinno się minimum 2 razy w ciągu roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.