Jakie zabiegi najczęściej wykonuje chirurg stomatolog?

Najem lub sprzedaż nieruchomości z pomocą biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant zęba – w jakich sytuacjach warto?
21 czerwca, 2022

Chirurg stomatolog szczękowy przeprowadza wiele różnych, z reguły najbardziej skomplikowanych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Dotyczy to leczenia schorzeń szczęki, jamy ustnej, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z dziedziny leczenia wad zgryzu, usuwania zapalnych stanów, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Chirurg stomatolog szczękowy także aplikuje implanty. Do częstych zabiegów przeprowadzanych przez chirurga stomatologa należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod stomatologczny implant, a ponadto jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

O ile ósemki pojawiają się w jamie ustnej człowieka na samym końcu, przeważnie powodują sporo nieprzyjemności. Co do zasady poprawnie rozwiniętych zębów się nie narusza. Czasem są jednak takie czynniki, co wskazują na to, że konieczne okaże się usunięcie ósemki. Wtedy powinno się zgłosić się do stomatologa chirurga , który zaradzi na problem.

Z reguły proces wychodzenia ósemek jest nieprzyjemny na przykład przez brak miejsca dla zębów. Ósemki, które mają za mało miejsca, uciskają poboczne zęby. W ten sposób powodują przeważnie ból i poruszanie sie pobocznych zębów. Zbyt mała przestrzeń w jamie ustnej dla poszczegónych zębów może sprawiać kłopoty podczas pełnego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza niepotrzebny dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga odpowiednie jest także wtedy, kiedy ząb uszkadza próchnica. Ten problem może bez przeszkód obejmować poboczne zęby, z tego powodu powinno się usunąć jej źródło. Bywa również tak, że wokół zęba powstaje nieodwracalny stan zapalny , zwykle spowodowany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego okazuje się ostateczną możliwością eliminacji problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym

Endodoncja jest uznawany za wielce dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli dentysta, który robi leczenie kanałowe, w tym celu korzysta z mikroskopu, bywa tak, że trudno jest dotrzeć do wszelkich rozgałęzień zębowego kanału. W takim przypadku potrzebna jest resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do niewypełnionej części zębowego kanału, w którym mieści się zakażenie.

Często resekcja zęba konieczna jest, kiedy chirurg dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład z uwagi na dziwną budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zaatakowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg tnie tkankę śluzówki, aby dojść do kości oraz wnikliwie zobaczyć ząb i wyciąć zaatakowane przez chorobę fragmenty. Chirurg stomatolog wykonuje zabieg resekcji zęba korzystając z mikroskopu. Dzięki temu, taki zabieg jest bardzo dokładny i pozwala dentyście dojść do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W momencie, kiedy kanał jest już odpowiednio czysty nabija go przeznaczonym do tego cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant dentystyczny

Z powodu ekstrakcji lub utraty zęba z upływem czasu zaczyna się zanik kości. Dochodzi do tego poprzez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. O ile na czas chirurg stomatolog szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Żeby móc użyć implant w innym czasie konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości przy pomocy biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a gojenie przebiega zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, zazwyczaj chirurg stomatolog szczękowy bierze go z żuchwy lub z brody. Głównym przeznaczeniem tego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek budujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog szczękowy może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu zęba.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.