Utrata zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, żeby nie dopuszczać do kolejnych problemów. Oboczne zęby oraz zęby przeciwstawne wymagają podparcia, inaczej one też mogą się przesuwać, a ostatecznie wypadać. W związku z tym powinno się prędko uzupełnić brak. Jednym z najczęściej stosowanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą ciągle mieścić się zęby, jakie staną się oparciem dla mostu. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego może więc być zastosowany tylko jeśli luka wypada między zębami sąsiadującymi. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że można w ten sposób zastąpić do trzech zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, więc są zdecydowanie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Choć wielu pacjentów boi się drobinek pokarmów wchodzących pod most, stomatolodzy zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że odpowiednio dobrany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie wchodzi do środka. Warto wziąć pod uwagę aplikację mostu protetycznego, dlatego że jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.
Budowa i rodzaje mostów protetycznych
Most protetyczny charakteryzuje się wyjątkowo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie zakłada się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, co zasłania utracony ząb. Są 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny montuje się na uprzednio przygotowane sąsiednie zęby, czasami bywa także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty zębowe. Ten rodzaj mostu jest niezwykle trwały i stosowany w większości klinik stomatologicznych. Są również miejsca, w jakich koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Ta technika jest niezbyt często stosowana, dlatego że jest bardziej nietrwała i można nią zastąpić tylko jeden ząb.
Zwykle mosty protetyczne w stomatologii tworzone są z kilku różnych materiałów. Całkiem estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często stosowane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe i mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z jakiego robione są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.
Most protetyczny – wskazania
Wykonanie mostu protetycznego zalecane przed dentystów jest głównie tym pacjentom, którzy pragną na stałe uzupełnić lukę po utracie zęba lub zębów, lecz nie mogą przeznaczyć kosztów na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by zamaskować widoczną przerwę i zatrzymać pogłębiające się chwianie się zębów sąsiednich oraz ograniczyć zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, ponieważ oddziałuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale także sam prezencję twarzy, która może z tego względu wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym działa w ten sposób, że przywracamy prawidłowy podział sił w trakcie żucia oraz prawidłowe funkcje i konstrukcję zgryzu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko powstawania chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na odkładające się w luce resztki pokarmu. Najważniejszym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, by dentysta mógł założyć most protetyczny jest właściwa ilość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, by obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zepsucia. dentysta toruń
Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?
Pierwszym etapem każdego zabiegu stomatologicznego jest pełna diagnoza i badania, jakie pomogą dentyście stwierdzić, czy założenie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Kiedy dentysta nie wskaże żadnych przeszkód, będzie mógł ruszyć do działania. Jeśli zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. W tym celu dentysta musi odrobinę je oszlifować, by później możliwe było idealne dobranie mostu. Mimo obaw wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że mieści się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a wykonujący go dentysta zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby zostaną już oszlifowane, kolejnym krokiem zakładania mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Dzięki nim, dentysta protetyk stworzy indywidualnie dobrany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta aplikuje most tymczasowy, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy finalnie most zostanie przygotowany, dentysta dostosuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie aplikuje na stałe.
Zalety stosowania mostów protetycznych
Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i duża estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić kilka zębów na raz i odzyskujemy funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz całkowity komfort.