Radiologia stomatologiczna

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu – Montaż Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG zębów w gabinecie dentystycznym

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy właściwej diagnozie dolegliwości. Dentyści zlecają rentgenowskie, by mogli uzyskać konieczne dane na temat umiejscowienia oraz stanu zębów w szczęce. Zwykle pozwala to na zauważenie dolegliwości, ukrytych, podczas zwyczajnego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to po prostu rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zwykle te prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe przedstawia obraz 2-3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że dokładnie pokazuje poszczególne zęby, dzięki czemu umożliwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem rentgen zębów zewnątrzustne pokazuje pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Wskazania do badań RTG w stomatologii

RTG zębów u stomatologa konieczne są dla różnych dziedzin stomatologii. Zazwyczaj, specjalistycznego wykorzystania rentgena, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Radiologia zębów przynosi efekty rozpoznawaniu chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie włączają się także jako bazowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają uprzedniego rozpoznania położenia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak rozległą lukę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, stomatolog także kieruje go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże miejsce narzędzia, jeżeli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest niezbędnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie zdjęć RTG po ukończeniu leczenia, aby ocenić jego efekty.

W jaki sposób przebiega rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie często w gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu na jednym spotkaniu w czasie wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, bo nie mają potrzeby zapisania się na nową wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie wymusza od pacjenta specjalnych przygotowań. To nie problem, by tak jak zazwyczaj zjeść coś, napić się oraz zarzyć swoje leki.

Konkretnym przygotowaniem przed badaniem RTG zębów jest usunięcie wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru twarzy i szyi. Dlatego na rentgen u stomatologa wygodniej przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed zabiegiem trzeba ściągnąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologii, najczęściej jest to już RTG w formie cyfrowej. Warto dodać, że stomatolog, robiący rentgen rozmawia z pacjentem i informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Prześwietlenia RTG wywołują niepokój, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, wpływa na organizm, jednak nie trzeba się martwić, bo w czasie robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm pochłania bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na rentgen bardzo często, co najwyżej co pół roku, dlatego trzeba nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń rentgenowskich muszą unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest konieczne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej w stomatologii.

Skoro rentgen zębów da się zrobić w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto znaleźć plusy tego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika zdjęcia miała klisza, która zwykle zajmowała dużo miejsca oraz mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, bo pliki można bezpiecznie przechowywać w komputerze. To potrzebna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia rentgenowskiego w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, ponieważ ciężko je uszkodzić.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.