Stomatolog dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu maluchowi takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba odpowiednio wybrać lekarza, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać dobry stomatolog dla najmłodszych?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Lekarze podają, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością może być  dużego stresu dla malucha. Jeśli więc planujesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi dedykowane dzieciom. Większość gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawce.Bardzo ważny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo ważna jest także normalna rozmowa z dentystą i komunikowanie dziecku najprostszych zasad pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele o kształcie zwierzątek, zabawki, puzzle  w poczekalni, telewizor z bajkami odwracające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to tylko nieistotne szczegóły, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Bajkowo zaaranżowany gabinet stomatologiczny sprawia, że malec czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dzięki temu nie wpada w panikę i prościej rozproszyć jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla maluchów

Są wśród nas osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Chore mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla dzieci ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się rozluźnione a nawet nieco otumanione. W tym miejscu warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale też niepokojące uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięk o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w ulubionym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić najmłodszych, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma dobre podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien także wytłumaczyć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wytłumaczy i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- jak i jak często je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.