Stomatolog dziecięcy Toruń

Co sprawia, że pizza jest dobra
1 lutego, 2021
Okna drewniane
1 lutego, 2021

STOMATOLOG DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube palce do ust, aż pękały nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku takich przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, należy odpowiednio wybrać lekarza, który nie odstraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Dentyści twierdzą, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością jest źródłem stresu dla naszej pociechy. Jeśli zatem masz w planach umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Większość gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne oswajanie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawce. Niesamowicie ważny jest też udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo ważna jest także miła rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluchowi podstawowych zasad pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele w kształcie zwierzątek, zabawki, puzzle  w poczekalni, monitor z kreskówkami rozpraszające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko małe szczegóły, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Bajkowo zaaranżowany gabinet stomatologiczny powoduje, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dlatego nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić zaplanowane zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze znieczulenia dla najmłodszych

Zdarzają się osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Nieleczone mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan zębów dziecka by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, wspomina pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla najmłodszych ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się rozluźnione a nawet nieco otumanione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale także niepokojące uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez lekarzy głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych znajdziemy także możliwość założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w ulubionym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma wymagane podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty dentysta powinien także opowiedzieć maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co właśnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- jak i jak często je czyścić i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa można też nagrodzić smakową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to całkowicie fajna rzecz, której nie należy się obawiać.

http://www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.