W jaki sposób pacjent musi przygotować się do założenia implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak działa współpraca z księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023

W jaki sposób pacjent musi przygotować się do założenia implantów zębów

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Wszczepianie implantów stomatologicznych to dość rozbudowany proces więc konieczne będą odpowiednie przygotowania. Od samego pacjenta dentysta wymaga niezbyt wiele. Podstawowym zadaniem pacjenta jest przybliżenie zespołowi dentystów swoich preferencji i przybliżenie historii chorób, jakie mogą okazać się przeciwwskazaniem. Wielu pacjentów tutaj decyduje się na projektowanie uśmiechu, to znaczy cyfrową technikę, która wskazuje pacjentowi finał pełnego procesu wszczepienia implantów jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Na etapie przygotowania wykonane zostaną wszelkie badania diagnostyczne. Dla dentystów bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed wszczepieniem implantów zębowych niezbędne są złożone badania morfologiczne. Ważny jest tu czas krzepliwości krwi, ilość elektrolitów oraz oznaczenie OB. A to dlatego, by stomatolog mógł precyzyjnie ocenić, czy czas gojenia się po aplikacji implantu zęba przebiegnie pomyślnie. Poza wykonaniem badań morfologicznych wymagane są też badania dotyczące ogólnego zdrowia jamy ustnej, dziąseł i zębów. Dzięki nim zostaną usunięte zmiany próchnicze i choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed zabiegiem implantologicznym wymagane będzie dokładne wyleczenie chorób zębów i dziąseł, żeby bakterie w jamie ustnej pacjenta, nie zawadziło w poprawnym złączeniu się implantu i kości. Obok tego koniecznym działaniem przygotowującym do założenia implantów stomatologicznych są badania RTG. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG lub obrazów tomografii komputerowej, stwierdza zdrowie kości, zatok szczękowych i przebiegu nerwów.

Po wykluczeniu przeciwwskazań oraz odpowiednim przystosowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Dzięki nim stomatolog dobiera długość i średnicę implantu i rodzaj protezy do wybranych wymagań pacjenta. Taką metodą pacjent uzyska doskonale dobraną dla niego odbudowę.

W jakich sytuacjach wszczepiane są implanty stomatologiczne?

Takie same przygotowania do wszczepienia implantów stomatologicznych używa się bez względu na powody braku zębów. Potrzeba wszczepienia implantów stomatologicznych może pojawić się na skutek usunięcia zęba; wypadania zębów ze względu na obecność ignorowanych chorób przyzębia lub z uwagi na uraz; pojawienia się niewykształconych  zębowych zawiązek albo pełnego bezzębia. Przeważnie do gabinetu dentystycznego przychodzą pacjenci, którzy już utracili ząb oraz pragną go odbudować.

Może być tak, że badanie stomatologiczne wykaże, że ratowanie zepsutego zęba jest niewykonalne oraz nie ma sensu i najrozsądniejszym sposobem będzie jego usunięcie a następnie zastąpienie go trwałym implantem . Znaczna grupa dentystów w pierwszej kolejności wybiera leczenie zachowawcze zębów. Skuteczna diagnoza umożliwia stomatologowi stwierdzić, czy w wybranym przypadku warto ratować ząb, czy rozsądniejszym wyjściem będzie usunięcie zęba oraz jego odbudowa protetyczna.

Dzięki najnowszym rozwiązaniom w implantologii, implantami da się zastąpić wybrany ząb i większą ilość zębów. Współczesne możliwości implantologiczne można wykorzystać do szerszego zastosowania implantów, niż do odbudowy pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, by jeden po drugim aplikować implanty stomatologiczne, ale obecnie mogą stać się filarem dla protez . Implantolog może na nich położyć m.in. mosty protetyczne oraz tradycyjne protezy obejmujące obszerniejsze luki. Aby położyć protezę na stałe konieczne są zaledwie cztery lub sześć implantów stomatologicznych.

Co robić po wszczepieniu implantu stomatologicznego

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych dentysta ma dla pacjenta szereg zaleceń, jakich trzeba się trzymać. Bezpośrednio po zabiegu należy przygryźć sterylny gazik na co najmniej trzydzieści minut po zabiegu. Przez kilka godzin nie można sięgać po jedzenie, a najbliższe posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne i lekkostrawne. Powinno się również zrezygnować z gorących dań, aby nie rozgrzewać jamy ustnej, co mogłoby wzmocnić odczuwany ból. Stomatolodzy w tego rodzaju sytuacjach zawsze polecają stosowanie lodowych okładów, a także ssania kostek lodu oraz picia schłodzonych napojów.

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pojawić się tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Należy koniecznie przestrzegać ustalonych przez stomatologa ilości leków przeciwko bólowi. Samodzielnie zwiększenie dawek nie umniejszy dolegliwości, ale może być niebezpieczne. Implanty stomatologiczne potrzebują precyzyjnej higieny zębów. W tym zakresie pomocne okażą się łagodzące płukanki. Tak samo w przypadku szczotkowania zębów lepiej kupować miękką szczoteczkę i uważnie oczyszczać zęby, by nie urazić miejsca wszczepu i nie rozerwać szwów.

W pierwszych dniach konieczne jest odłożenie używek na przykład papierosów. W ciągu co najmniej 2-3 tygodni powinno się unikać sauny, solarium, basenu i pozostałych rodzajów fizycznego wysiłku. Stomatolodzy zawsze przypominają pacjentom, aby nie dotykali językiem ani palcami obszaru wszczepu, żeby nie doprowadzić do jakichkolwiek powikłań. Absolutnym wymaganiem jest przestrzeganie wszelkich wskazanych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, nawet wtedy gdy pacjent nie widzi żadnych martwiących objawów. Dzięki wizytom, dentysta ocenia przebieg gojenia i może sprawdzić, czy integracja implantu z kością przebiega dobrze. Po zakończeniu leczenia wymagane są zaledwie okresowe kontrolne wizyty dwa razy w roku.

Komentarze są wyłączone.