Celem leczenia zachowawczego jest dbanie o zdrowie zębów pacjenta przede wszystkim , gdy wystąpią wstępne dolegliwości zębów. Pierwsze objawy przeważnie występujących chorób zębów, dziąseł i przyzębia da się wykryć już we wczesnym etapie w czasie typowych wizyt kontrolnych u stomatologa. Stomatolog stosuje leczenie zachowawcze, żeby zachować zdrowie zęba, nim problem się nawarstwi.
Zazwyczaj pierwszym oraz głównym objawem, sygnalizującym o tym, że dzieje się coś złego jest ból zęba. Tego rodzaju sytuacji nie należy próbować leczenia sposobami babcinymi, które nie pozbędą się problemu, a najrozsądniej bezzwłocznie przyjść do dentysty. W gabinecie dentystycznym dentysta przeprowadzi odpowiednie badania oraz odnajdzie źródło problemu, a następnie ustali idealną metodę leczenia. Zwykle przy początkowych objawach leczenie zachowawcze będzie odpowiednie, żeby naprawić szkody, jeśli problem jest poważniejszy, stomatolog będzie musiał sięgnąć po bardziej skomplikowane leczenie.
Najbardziej znane choroby zębów
Potrzeba zastosowania leczenia zachowawczego motywowana jest stanem zdrowia zębów. Znaczna ilość chorób zębów pojawia się od słabej higieny zębów. Dentyści zauważają, że najczęstsze problemy rozwijają się z powodu nieprecyzyjnego czyszczenia zębów, przez co resztki posiłków odkładają się na zębach i z czasem twardnieje i staje się ciężkim do wymycia szczoteczką kamieniem nazębnym. Zebrane tak bakterie zazwyczaj są początkiem poważniejszych problemów.
Próchnica – jest chorobą zakaźną, która bez trudu przenosi się z zęba na ząb, a nawet między ludźmi. Przeważne próchnica atakuje tkanki zęba, a nie usunięta z czasem atakuje je dogłębnie. Im głębiej dotrze próchnica, tym trudniej będzie ją usunąć. Próchnicę na powierzchni wyleczy leczenie zachowawcze. Kiedy wejdzie do niższych warstw zęba niezbędne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w najcięższych przypadkach skutkiem może być nawet potrzeba usunięcia zęba.
Zapalenie miazgi zęba – z reguły wystepuje z powodu ignorowania próchnicy, jednak jest również wynikiem osłabienia zęba od różnych zabiegów oraz sporej ilości plomb. Zapalenie miazgi zęba jest poważnym problemem zarówno z uwagi na to, że pest powodem okropnego bólu, ale także dlatego że może rozprzestrzenić się też na kość.
Zgorzel zęba – w sytulacji jeżeli pacjent zignoruje zapalenia miazgi zęba czy nie dopełni leczenia zachowawczego, problem będzie się pogłębiać i tym samym pojawi się zgorzel zęba. To taki rodzaj stanu zapalnego, a jego bolesnym skutkiem mogą stać się zwyrodnienia kości wokół korzenia zęba. Przy tak zaawansowanej dolegliwości leczenie zachowawcze nie wystarczy.
Najczęstsze choroby dziąseł i przyzębia
Tak jak przy powstawaniu chorób zębów, największym powodem pojawiania się chorób przyzębia i dziąseł jest brak poprawnej higieny jamy ustnej. Zwykle występujące choroby przyzębia oraz dziąseł da się dostrzec ze względu na zbliżone do siebie objawy pojawiające się w jamie ustnej. Są to te objawy jak: krew przy szczotkowaniu, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odkrywanie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zimno i ciepło, nieprzyjemny zapach , a także rozchwianie zębów. Tego rodzaju symptomy świadczą o rozwijającej się chorobie dziąseł, która wymaga natychmiastowego leczenia lekarza.
Zapalenie dziąseł – przeważnie jest podstawowym objawem sygnalizującym o chorobie. Czerwone, także opuchnięte dziąsła dają sygnał, że trzeba się o nie zadbać.
Krwawiące dziąsła – kiedy pacjent zauważy w trakcie szorowania krew, to jest sygnał bardziej zaawansowanego problemu jamy ustnej. Z reguły mówi stomatologowi, że dziąsła są znacznie osłabione, co może prowadzić do poruszania, a także wypadania zębów.
Parodontoza – to choroba zapalenia przyzębia, jest najcięższą pośród chorób dziąseł. Początkowym symptomem paradontozy jest wrażliwość oraz zapalenia dziąseł, potem jeżeli problem pogłębia się, pojawia się krwawienie w trakcie szorowania. W finale zęby zaczną wypadać.
http://www.stomatolog-torun.pl/
W jaki sposób leczenie zachowawcze przeciwdziała rozwojowi chorób zębów i dziąseł
Wiemy już, że największą przyczyną powstawania ciężkich chorób zębów i dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Bakterie bez trudu przenoszą się między zęby i dziąsła, a więc aby zapobiegać powstawaniu chorób, należy często odwiedzać stomatologa. W czasie wizyty dentysta sprawdza ogólny stan zdrowia zębów, a kiedy dostrzeże coś dziwnego, może od razu naprawiać proponując leczenie zachowawcze.
Pierwszym krokiem leczenia zachowawczego jest podanie znieczulenia miejscowego, aby zapewnić pacjentowi komfort. Leczenie zębów bez bólu daje pacjentowi bezpieczeństwo. Ponadto niezbędne jest nałożenie koferdamu, tj. specjalnego gumowego materiału. Jego przeznaczeniem jest izolacja obszaru leczenia od innych zębów, dzięki temu także tkanki miękkie pozostaną nienaruszone.
Po pełnym przyszykowaniu do leczenia zachowawczego bez bólu jest usunięcie próchnicy. Dentysta usuwa zaatakowany próchnicą obszar. Najistotniejszym działaniem tego kroku jest dokładność dentysty. Po usunięciu próchnicy zostaje ubytek, który należy wypełnić. Ostatnim etapem leczenia zachowawczego jest odbudowa kształtu, koloru oraz poprawnych funkcji zgryzu zęba. Poprzez wypełnienie stomatolog zatroszczy się o to, żeby pacjent miał kształtny i ładny ząb, jaki w dopasowany sposób będzie stykał się z innymi.
Dzięki temu wiemy, że leczenie zachowawcze znajduje się na liście wśród najważniejszych zabiegów stomatologicznych. Częste wizyty kontrolne oraz leczenie gwarantują wiele lat bez bólu i trudnych zabiegów.