Czym jest pojazd uprzywilejowany oraz jakie ma przywileje

Nowoczesne technologie izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Kubek termiczny najlepszy dla Ciebie
29 sierpnia, 2020

Jak mówią przepisy drogowego ruchu pojazdami uprzywilejowanymi są te, wykorzyastywane w jednostkach ratownictwa życia, zdrowia albo ludzkiego mienia. Do grona pojazdów uprzywilejowanych należą również pojazdy, których używają jednostki bezpieczeństwa i porządku publicznego. Według tego pojazdami uprzywilejowanymi są na przykład karetki , pojazdy policji, straży miejskiej czy straży pożarnej. Każdy pojazd uprzywilejowany w trakcie akcji musi zasygnalizować swoją obecność na trasie, tak by inni kierowcy mieli szansę na nie właściwie reagować.

Pojazdy uprzywilejowane mają prawa, jakie mogą zastosować tylko w ustalonych przypadkach. W normalnych sytuacjach drogowych są zobowiązane do przestrzegania zasad i przepisów, podobnie jak inni kierowcy. Tylko w okolicznościach, kiedy pojazd uprzywilejowany został wezwany, by zachować bezpieczeństwo albo uczestniczy akcji ratowania mienia, życia zdrowia ludzkiego albo jest elementem przejeżdżającej kolumny pojazdów uprzywilejowanych ma prawo stosować się swoich przywilejów. Tym prawem jest możliwość nieprzestrzegania przepisów ruchu czy pionowych i poziomych znaków drogowych. Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych mogą pominąć sygnalizację świetlną, kierować się pod prąd i zatrzymywać się w miejscach niedozwolonych.

Zastrzeżeniem jest zakomunikowanie uczestnictwa w ruchu sygnałem dźwiękowym oraz świetlnym, przy włączonych światłach drogowych czy światłach mijania. Sygnał dźwiękowy nie jest potrzebny w trakcie postoju pojazdu, ale absolutnie potrzebne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego ma obowiązek całkowicie słuchać nakazów osoby upoważnionej do kontroli i kierownictwa ruchu drogowego niezależnie od sytuacji.

Co robić podczas przejazdu pojazdów uprzywilejowanych?

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego: motocykliści, kierowcy czy piesi muszą przestrzegać szczególnego zachowania w obecności pojazdu uprzywilejowanego. Każda z tych osób w obecności pojazdu uprzywilejowanego ma za zadanie usunąć się z drogi, umożliwiając pośpieszną oraz bezpieczną drogę przejazdu. W takim przypadku dozwolony jest zjazd na pobocze lub pas zieleni czy zatrzymanie pojazdu na przystanlu autobusowym lub zatoce. Przeważnie kierowcy zbliżają się do pobliskiej krawędzi jezdni. W niektórych przypadkach nie należy stawać, by nie spowalniać ani nie powodować niespodziewanego hamowania pojazdu uprzywilejowanego. Zarówno motocykliści, kierowcy czy pojazdy uprzywilejowane powinny niezwykle ostrożnie poruszać się na skrzyżowaniu, ze względu na to, że pojazd uprzywilejowany ma prawo się na nim znaleźć mimo czerwonego światła. Ponadto piesi także mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa dla karetki, radiowozu albo wozu strażackiego. Całkowicie nieprzepisowe jest wchodzenie na jezdnię, również przy zielonym świetle. Osoby, jakie już wstąpiły na pasy, powinny pośpiesznie z nich zejść. Lepiej pamiętać o tych obowiązkach, bo ignorowanie ich grozi mandatem.

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego budzi wiele niepewności wśród kierowców. O wyprzedzaniu karetki pogotowia ratunkowego, wozu strażackiego, radiowozu czy innego pojazdu uprzywilejowanego nie myślimy, kiedy biorą udział w ratowniczej akcji albo powiązanej z przywróceniem bezpieczeństwa. Wtedy zadaniem wszystkich uczestników ruchu drogowego jest oddanie pierwszeństwa. Jak zachować się, kiedy pojazd uprzywilejowany będzie obecny na drodze, jednak nie będzie dawał sygnałów o swoim pośpiechu?

W obszarze zamieszkałym bez względu na położenie  kierowcy mają zakaz wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego. Nieważne, czy pojazd wydaje sygnały dźwiękowe i świetlne czy też nie, wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zamieszkałym grozi mandatem i punktami karnymi. Tylko poza obszarem zabudowanym wolno wyprzedzić pojazdy uprzywilejowane, o ile nie biorą udziału w żadnej akcji. W trakcie manewru wyprzedzania powinno się utrzymać niezwykłą ostrożność. Warto mieć na uwadze, że pojazd uprzywilejowany może stać się potrzebny wszędzie, a wtedy i tak należy zapewnić mu bezpieczny przejazd. W obecności pojazdu uprzywilejowanego za każdym razem trzeba troszczyć się o wspólną bezpieczną jazdę.

Kolizja z pojazdem uprzywilejowanym, kto będzie odpowiedzialny?

Chociaż każdy pojazd uprzywilejowany ma swoje prawa, a kierowcy muszą ustępować pierwszeństwa, zawsze może dojść do kolizji z udziałem pojazdu uprzywilejowanego. Kolizja z pojazdem uprzywilejowanym nie przesądza, że to drugi kierowca automatycznie ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku. Każdą sprawę osądza się osobno, by przesądzić, która ze stron nie utrzymała właściwiej ostrożności oraz wywołała zderzenie. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego także może być uznany za sprawcę oraz pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli nie dostosował się do zasad. Oceniane są takie aspekty, jak sygnalizacja świetlna i dźwiękowa pojazdu uprzywilejowanego, możliwość drugiego kierowcy do zauważenia pojazdu uprzywilejowanego oraz odpowiedniej reakcji. Znaczenie ma również ogólny przebieg sytuacji w ruchu drogowym, a nawet warunki pogodowe.

http://www.pojazdy-uprzywilejowane.pl

Komentarze są wyłączone.