Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – jak nim zostać i nie zwariować?
16 marca, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Profesjonalne zabiegi usuwające miejscową tkankę tłuszczową
18 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje zapewne osoba, która nie zauważyłaby sanitarki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w skutek charakterystycznego dźwięku, jaki wywołuje na trasie, ale także ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale znaczy albowiem jedno: w środku jest potrzebujący niezwłocznie pomocy, gdyż zagrożone jest jego zdrowie bądź życie. Sanitariusze – naturalnie – są niezbędni, ale kierowca ambulansu również pełni istotną rolę. Co faktycznie robi? Innymi słowy: czym dokładnie zajmuje się ktoś, kto pracuje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Przede wszystkim jego zadaniem jest przemieszczanie chorych osób, które potrzebują bezzwłocznej pomocy bądź terapii, do szpitala albo innej jednostki służby zdrowia. Przewozi także wyroby lecznicze, które potrzebują szczególnych warunków transportu. Kierowca pogotowia odbiera polecenia od pracowników dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w które miejsce musi się natychmiast udać, ile pacjentów wymaga pomocy itp. Jeżeli jeździ samodzielnie oraz natrafi na wypadek, jest zobligowany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także sanitariuszom umieszczać rannych w karetce (przy użyciu noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Naturalnie prócz udzielenia pomocy osobie rannej, domaga się od kierowcy pogotowia, ażeby odstępował od wykonywania gwałtownych manewrów na trasie. Priorytetowym obowiązkiem jest nieszkodzenie rannemu, który jest zawożony do szpitala. Kierowca prowadzący sanitarkę jest zobowiązany do zachowania jej w odpowiednim stanie technicznym, w czystości i w gotowości do bezzwłocznego wyjazdu do chorego. Za każdym razem musi utrzymywać łączność ze stacją ratownictwa. Kiedy kieruje już pojazdem, musi odpowiednio wcześnie dać znać pozostałym użytkownikom drogi, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy akustyczne i wzrokowe. Każdy kierowca pogotowia musi obowiązkowo wcześniej przebyć fachowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle rozpocząć pracę w niniejszym zawodzie. Takie szkolenia są przygotowywane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Trzeba posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, ukończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się zręcznością w prowadzeniu pojazdu, a także mieć odpowiednie dyspozycje emocjonalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego się spodziewamy po owym zawodzie. Dobrze jest początkowo upewnić się, że posiadamy właściwą wiedzę z wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca pogotowia ma styczność z chorymi zakaźnie, dlatego nadwyrężyć się może także jego zdrowie. W dodatku jest narażony na duży stres w czasie prowadzenia samochodu. Istnieje spore zagrożenie, że spowoduje wypadek jadąc z rannym z zawrotną prędkością. Poza tym kierowcy asystują przy noszeniu chorych do szpitala czy bliźniaczych instytucji. Może to prowadzić do zranień dłoni, ramion albo kręgosłupa. Co istotne – zatrudnienie w zasadzie nie odbywa się w stabilnych godzinach. Tu raczej trzeba zmierzyć się z układem 12-godzinnym. Dodatkowym źródłem stresu są nieprzyjemne sytuacje życiowe chorych, z którymi kierowcy karetek stykają się każdego dnia.

Nierzadko mocno wywiera wpływ to na ujemne samopoczucie, jest przyczyną apatii czy przynajmniej zaniżonego nastroju. Bez wątpienia dobrze jest zrobić kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, że pociąga nas tylko niniejszy fach i jesteśmy wytrzymali psychicznie.

Na jakie przeszkody są wystawieni kierowcy karetek?

Często na przesadny hałas (syreny alarmowe), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie karetki z ogromną prędkością, przemierzanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), kłopotliwe rezultaty działania preparatów odkażających, mikroorganizmy chorobotwórcze (jakie potrafią znajdować się, m in. we krwi), przesadzony wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia pojazdu, noszenia chorych. Bardzo ważnym (oraz równocześnie negatywnym) czynnikiem jest styczność z umierającymi osobami lub zmarłymi, co podwyższa znacznie stan napięcia wewnętrznego. Kierowca ambulansu może także ulec innym urazom, np. tym, które wywołają sami chorzy. Często tak jest w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu waha się w granicach 3.000 zł brutto i jest uzależnione od różnych czynników, np. stażu pracy, możliwości finansowych szpitala czy regionu. Zleceniodawca zwraca niesamowitą uwagę na kwalifikacje oraz umiejętności, jakie pracownik mógł zdobyć wcześniej na podobnym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy możliwość uzyskać wyłącznie na fachowym kursie, a przełożeni patrzą na nie życzliwym okiem. Zazwyczaj do spełniania owego zawodu jest potrzebne średnie wykształcenie i pozytywnie zaopiniowane psychotesty. Praca kierowcy ambulansu jest pracą niezależną, innymi słowy, iż jedynie osoba kierująca takim pojazdem jest za niego nieodwołalnie odpowiedzialna. Zamierzasz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców pogotowia? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Komentarze są wyłączone.