Szkolenie na kierowcę straży pożarnej

Firma sprzątająca – ceny
11 lutego, 2021
Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania
11 lutego, 2021

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba konkretnych uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa potrzebne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, pozwolenie Starosty, potwierdzenie ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej potrzebne są pozytywne wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które poświadczą możliwość kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie zapewnia otrzymanie wszelkich dokumentów. Dla osób, które zdobyły uprawnienia wcześniej dostępne są uzupełniające szkolenia, które poszerzą posiadane kompetencje. By rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Jedynym wymogiem oprócz posiadania podstawowego prawa jady odpowiedniej kategorii jest ukończenie 21 lat. Same badania lekarskie można przejść po szkoleniu albo w jego trakcie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi przede wszystkim osoby, które chcą prowadzić te pojazdy w pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi wyróżniać się szybką reakcją, zdolnościami oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie trudnych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych zaliczamy wszystkie te, które wysyłają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Między innymi są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej i gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego są to także pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje także kierowców chcących podjąć pracę w Służbie Celnej, Straży Granicznej, Służbie Parku Narodowego i innych służbach bezpieczeństwa. Mając takie uprawnienia można także prowadzić bankowozy oraz pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do pracy w tej formie.

Program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został przygotowany , by przygotowywał kierowcę na trudne sytuacje na drodze oraz unikania kolizji. Stosując techniki ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje większe bezpieczeństwo swoje, a także pasażerów lub osób trzecich potrzebujących pomocy. Szkolenie demonstruje ekstremalne sytuacje, gdzie prawdopodobna jest strata panowania nad pojazdem. Poprzez szkolenie kierowcy doskonalą swoje zdolności, potrzebnych do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla wszystkich kierowców, natomiast szkolenie uzupełniające stworzono dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W skład szkolenia wliczają się zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz egzamin wewnętrzny. W liście tematów, które są w zajęciach teoretycznych są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, podstawy psychologiczne uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Ważnym elementem jest także utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Natomiast praktyczne zajęcia obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które jest podstawą do uzyskania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszelkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy w charakterze kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat oraz prawo jazdy właściwej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najszybszą formą wpisania się na szkolenie, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wszelkie szkoleniowe materiały i egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Również przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych znajduje się w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe oraz przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki rzetelnej kadrze instruktorów. Instruktorzy opierają się na doświadczeniu i wiedzy, które wytrwale przekazują kierowcom. Utworzony program szkolenia za pomocą wspaniałej organizacji oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi przygotowuje kierowców do poruszania się w trudnych warunkach. Nauka zgodna z aktualnymi normami, doskonałe warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej jazdy oraz odpowiedzialnego poruszania się w ruchu drogowym w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Już teraz zapisz się na:  Szkolenie na kierowcę straży pożarnej

Komentarze są wyłączone.