Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

DJ konferansjer na wesele – podstawa udanej zabawy
9 grudnia, 2020
Jak wybrać gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują konkretnych uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa wymagane jest tradycyjne prawo jazdy właściwej kategorii, pozwolenie Starosty, a także zaświadczenie zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto konieczne są wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które poświadczą zdolność prowadzenia pojazdów. Pełne szkolenie gwarantuje zdobycie wszystkich potrzebnych dokumentów. Dla kierowców, którzy uzyskali uprawnienia wcześniej w ofercie znajdują się uzupełniające szkolenia, które rozwinąć osiągnięte kompetencje. By zapisać się na szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym warunkiem oprócz posiadania tradycyjnego prawa jady danej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Natomiast badania lekarskie można wykonać po szkoleniu lub w jego trakcie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi głównie osoby, które zamierzają prowadzić te pojazdy w ramach pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z większym ryzykiem wypadku. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, kiedy pojazd uprzywilejowany może nieprzestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wykazywać się szybką reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się wszystkie te, które wysyłają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej i gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego to są też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie zainteresuje kierowców chcących podjąć pracę w Służbie Celnej, Straży Granicznej, Służbie Parku Narodowego oraz innych służbach bezpieczeństwa. Mając te uprawnienia można też prowadzić bankowozy oraz pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został ułożony w taki sposób, żeby nauczył kierowcę reagowania na niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym oraz wychodzenia z nich bez kolizji. Poznając techniki ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje większe bezpieczeństwo swoje, jaki i pasażerów lub innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie przedststawia ekstremalne sytuacje, w których prawdopodobna jest strata kontroli nad pojazdem. Podczas szkolenia kierowcy podnoszą swoje umiejętności, które są niezbędne do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla każdego kierowcy, z kolei szkolenie uzupełniające ułożono dla kierowców, mających już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. Wśród tematów, jakie znajdują się w teoretycznych zajęciach są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, podstawy psychologiczne transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w niebezpiecznych warunkach. Istotnym elementem jest też przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które będzie podstawą do uzyskania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dokonaniu wszystkich formalności kierowca zdobywa uprawnienia do pracy w charakterze kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć co najmniej 21 lat oraz prawo jazdy właściwej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najszybszą formą wpisania się na szkolenie, jest przesłanie zgłoszeniowego formularza. Niezbędne szkoleniowe materiały oraz egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań lekarskich i psychologicznych dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe oraz dostarcza profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy bazują na wiedzy i latach doświadczeń, które cierpliwie przekazują kierowcom. Przygotowany program szkolenia za pomocą świetnej organizacji oraz korzystaniu nowoczesnych narzędzi i technologii uczy kierowców kierowania pojazdem w ekstremalnych warunkach. Kształcenie zgodne z przyjętymi normami, warunki nauczania oraz znakomita kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej jazdy oraz sprawnego udziału w ruchu drogowym w nawet najtrudniejszej sytuacji.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane

Komentarze są wyłączone.