Instalacje automatycznego podlewania trawników

Implanty licówki i korony zębów – Toruń
26 sierpnia, 2020
Jakie pojazdy zaliczamy jako pojazd uprzywilejowany i jakie są jego przywileje
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Gdy zależy nam na tym, by ogród wspaniale się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki utrzyma go w pięknym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, jednak zwyczajne metody nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu i wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale również mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwyczajnej konewki zabiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy przyłączyć pistolet, jaki pozwala na regulację ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez potrzeby zamykania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż i które również ułatwiają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie ograniczają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeżeli zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia . Jednym z najmniejszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu podlewania. Wadą tego sposobu są widoczne rozłożone po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja obszernego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich i mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda przygotowania w postaci planu i instalacji pełnego systemu. Zwykle system zakopywany jest pod powierzchnią. Potrzebne jest podłączenie programatora, systemów rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, które będą odpowiadały do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Wśród zraszaczy ogrodowych dostaniemy parę odrębnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane z uwago na to, że ich kluczową zaletą jest miarowe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w formujące rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, dlatego że ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie przydadzą się w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji i są lepsze jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie zaledwie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą kreowaniu delikatnej mgiełki, dlatego sprawdzą się dla roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim rodzajem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej służą one podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system całkowicie oszczędny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

Usługi ogrodnicze Toruń

Komentarze są wyłączone.