Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Szkolenie na kierowcę straży pożarnej
11 lutego, 2021
Regularny serwis klimatyzatora w biurze i w domu
11 lutego, 2021

Jeżeli ważne jest dla nas to, żeby ogród ładnie się prezentował, kluczowym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, ale zwykłe sposoby podlewania nie dość, że pochłaniają czas i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że na równi z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia ogrodu, ale też mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – używanie zwykłej konewki zabiera niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To o wiele wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie wody bez potrzeby odcinania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zminimalizują nasz wkład ludzkich rąk.

Jeżeli zależy nam na większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia określanie momentu zraszania. Minusem tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Automatyczne instalacje nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania wymaga przygotowania w postaci planu i montażu pełnego systemu. Zazwyczaj system umieszczany jest pod ziemią. Potrzebne jest zainstalowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, które będą odpowiadały do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy dostaniemy kilka odrębnych rodzajów, które można użyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one bardzo dobrze jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z tego powodu, że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, a ich fundamentalną zaletą jest to, że po wykonaniu pracy ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie sprawdzają się, z uwagi na to, że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Świetnie sprawdzają się w podlewaniu trawy i posiadają wiele funkcji i są lepsze jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Nośność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu maleńkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły służą one podlewaniu korzeni roślin. Dlatego też będą dobre do podlewania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system ekonomiczny, z uwagi na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji i samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

 

Ogrody

Komentarze są wyłączone.