Profesjonalne projektowanie ogrodów? Tylko w sprawdzonej firmie

Mechanizm 1% podatku na OPP
6 stycznia, 2017
Usługi ogrodnicze Toruń - Projektowanie ogrodów Toruń - Ogrody Toruń - Firma ogrodnicza Toruń - Zakładanie ogrodów Toruń
Profesjonalne usługi ogrodnicze
11 stycznia, 2017

Profesjonalne projektowanie ogrodów? Tylko w sprawdzonej firmie

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to skomplikowana sprawa, stąd warto powierzyć to ekspertowi, który posiada już odpowiednie podejście, ogromną wiedzę w tym zakresie i zmysł estetyczny. Jeśli marzysz, by Twój ogród stał się przede wszystkim piękny, ale również solidny oraz przydatny, musisz mieć na uwadze, że zakładanie ogrodów nie polega tylko na finezyjnym wyznaczeniu stanowiska dla drzew oraz kwiatów. To jeszcze inne rzeczy, które krótko opiszemy w bieżącym poradniku. Także gorąco zapraszamy do zaznajomienia się z naszym artykułem na temat projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Nim architekt zacznie przygotowywać projekt ogrodu, na początku określi z Tobą, jaką funkcję powinien pełnić Twój ogród. Czy na przykład będzie to przestrzeń wypoczynkowa, na przykład z miejscem na grill i placem pod stół czy może przestrzeń praktyczna, gdzie można sadzić drzewa owocowe i warzywa… Oczywiście opcji jest masa i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki projekt będzie przygotowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, o których należy myśleć podczas tworzenia wzoru ogrodu, jest faktycznie sporo. Jedną z nich jest wielkość działki, którą dysponujesz. Odpowiedni projekt ogrodu może optycznie zmienić metraż lub pokazać wykorzystanie terenu w takiej formie, by był on dla użytkowników jak najbardziej funkcjonalny.

Co trzeba uwzględnić w takim planie? Model ogrodu poza roślinami uwzględnia wiele alternatyw, w tym również dekoracje, takie jak drogi z kamienia, oczka wodne, pergole, czy figurki kamienne. Pomijając oczywiście pewne utrudnienia (metraż czy miejsce) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby zaprojektować taki ogród, który stanie się powodem dumy, a stanie się także miejscem relaksu.

Projektowanie ogrodów może reprezentować różne style w architekturze krajobrazu. Za ich sprawą przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród harmonijny (ogród symetryczny) – cechujący się wielkim uporządkowaniem, niezwykle często znajdują się w nim rzeźby, przycięte krzewy oraz rabaty. Okazem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród nieregularny – wyróżnia go charakter imitujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie zostały sadzone przez ludzi. Taki ogród przeważnie wzbogaca się skałami, skalniakami itp., tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wcześniejsze cechy.

W inny sposób będą też projektowane ogrody, które będą powstać w konkretnym klimacie. Bierzemy tu pod uwagę głównie trzy rodzaje środowiska (stąd też kategorie tychże ogrodów): ogród miejski, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród na wsi. Wyróżniają się one między innymi wielkością, zwykle jest tak, że ogród miejski będzie mniejszy niż ten obecny na terenach wiejskich. Dlatego odrębnie trzeba podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do średniego, bo nie każdy styl będzie tu właściwy. Naturalnie architekt pokaże Tobie, który wygląd ogrodu będzie najlepiej pasować do środowiska i ukształtowania przestrzeni bądź zasugeruje Ci całkowicie inne, oryginalne podejście.

O czym należy pamiętać podczas projektowania ogrodów?

Powinno się jednak pamiętać, że nasza koncepcja nie zawsze może być w co do joty zrealizowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga także tego, aby mieć na uwadze elementy środowiskowe, które mają duży wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny występujące w naturze wyłącznie w danych obszarach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny nadmorskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie tylko ze względu na temperaturę, ale też na bakterie.

Przy projektowaniu ogrodu trzeba jeszcze omówić kwestię tego, ile czasu będziesz się nim zajmować, więc ile czasu możesz przydzielać na jego pielęgnację. Jeśli nie posiadasz determinacji do tego czy po prostu nie czujesz ochoty, specjalista dobierze roślinność w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim oczekiwaniom, więc były to przykładowo rośliny nietrudne w utrzymaniu (przeważnie są to krzewy iglaste, czyli sosny, cedry).

Najpierw badanie terenu, potem projektowanie ogrodów

Przed tym, jak schemat ogrodu zostanie Ci przedstawiony, architekci muszą na początku sprawdzić, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Zaufany architekt krajobrazu zrobi:

    • ocenę terenu pod kątem cech ziemi,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • badania położenia terenu (nachylenie itd.).

Po określeniu Twoich oczekiwań, zweryfikowaniu możliwości i przeanalizowaniu gruntu, specjalista może wreszcie zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest to że po poznaniu detali, projektant wykona dla nas wizualizację ogrodu, więc pokazanie ogrodu w formie graficznej. Bardzo często są to modele w formie realistycznej grafiki 3D, która ukaże nie tylko plan ogrodu, ale również jego barwę z wzięciem pod uwagę wyglądu otoczenia.

Doświadczeni projektanci ogrodów

To na razie wszystko, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie ogrodniczej znającej się na projektowaniu ogrodów. Więc gdy zależy Ci na efektywności, poradach eksperta i wyjątkowym ogrodzie, zdecydowanie przetestuj możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów Toruń, a na sto procent się nie rozczarujesz.

Komentarze są wyłączone.