Usługi ogrodnicze Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Wznowienie znaków granicznych
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019

Usługi ogrodnicze Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, w jaki sposób połączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

 

Komentarze są wyłączone.